"Donald Tusk chce, aby Polska znów znalazła się w sercu Unii Europejskiej – właśnie tam jest jej miejsce. Cieszę się, że możemy ramię w ramię z Polską rozwijać Unię Europejską i stosunki polsko-niemieckie" – napisał Scholz na platformie X (dawniej Twitter).
"Serdeczne gratulacje z okazji zaprzysiężenia na urząd premiera, drogi Donaldzie" – dodał kanclerz RFN we wpisie, który został zamieszczony w dwóch wersjach językowych: po polsku i niemiecku.
Niemcy gratulują Tuskowi i Sikorskiemu
Wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock pogratulowała nowemu szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu.
"Polska odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej Europy. (...) Z niecierpliwością czekam na bliską współpracę z tobą i nowy początek w relacjach, z pełnym szacunkiem dla naszej wspólnej historii" – napisała Baerbock.
Zaprzysiężenie rządu. Prezydent powołał Tuska na premiera
Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Donalda Tuska na urząd prezesa Rady Ministrów. We wtorek nowy rząd uzyskał wotum zaufania w Sejmie. Za głosowało 248 posłów, 201 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.
W przedstawionym wczoraj expose Tusk zapowiedział m.in. że jego rząd będzie dbał o stabilność finansową państwa i powoła Radę Fiskalną opiniującą wydatki budżetu państwa. Podkreślił przy tym, że jego gabinet nie będzie szukał oszczędności u Polaków, dążąc do zabezpieczenia potrzeb finansowych państwa.
Nowy rząd obiecuje podwyżki dla nauczycieli i w budżetówce
Nowy rząd ma gotowy plan, by wprowadzić m.in. kasowy PIT i urlop od składek ZUS dla firm – poinformował premier. Zapowiedział "urlop dla przedsiębiorców" – odstąpienie od płacenia składki, kiedy ich działalność gospodarcza nie jest aktywna. Tusk powtórzył, że rząd wprowadzi podwyżki dla nauczycieli o 30 proc. od 1 stycznia 2024 r., a w całej sferze budżetowej – o 20 proc.
Zadaniem nowego rządu będzie, jak powiedział Tusk, domagać się od wspólnoty Zachodu pełnej determinacji w pomocy Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją. Jednocześnie będzie dążyć do wzmocnienia współpracy z sojusznikami (wskazał na Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję oraz Norwegię) w kwestii ochrony wschodniej granicy.
Premier podkreślił, że nowy rząd zadba, by polska armia była dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników, z poszanowaniem zobowiązań i kontraktów zawartych przez poprzedników obecnej koalicji.
Tusk zadeklarował ponadto, że "żadne próby" zmian traktatów Unii Europejskiej wbrew interesom Polski nie wchodzą w rachubę.
Czytaj też:
Trzęsienie ziemi w służbach specjalnych. "Tusk ma pierwsze zadanie dla nowych szefów"