Do Sejmu wpłynęły projekty uchwał ws. Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) oraz ws. przywrócenia ładu oraz bezstronności i rzetelności w TVP i Polskim Radiu.
W obu sprawach prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka Sejmu pisma. W kwestii mediów publicznych Andrzej Duda wskazał, że zaproponowana przez sejmową większość uchwała narusza przepisy konstytucji. Dodał, że zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji "muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzane zgodnie z regułami określonymi w konstytucji".
Prezydent na straży niezawisłości sędziów
Z kolei w kwestii sędziów i Krajowej Rady Sądownictwa Andrzej Duda podkreślił, że proponowane zmiany "muszą się mieścić w granicach wyznaczonych przez konstytucję, zarówno co do trybu wprowadzania, jak i zgodności materii z postanowieniami Ustawy Zasadniczej".
W piśmie do marszałka Hołowni prezydent przypomniał, że zgodnie z art. 126 ust. 2 konstytucji prezydent jest zobowiązany do czuwania nad przestrzeganiem ustawy zasadniczej. Z tego względu Andrzej Duda nie zgodzi się na "podważanie statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP".
"Powoływanie sędziów jest prerogatyw Prezydenta RP, wobec którego sędziowie składają ślubowanie, w konsekwencji czego sędziowie są nieusuwalni (art. 180 ust.1 Konstytucji)" – podkreślono w piśmie.
Jednocześnie Andrzej Duda podtrzymał swoją deklarację dotyczącą otwartości na dialog i współpracę w najważniejszych dla Rzeczpospolitej Polskiej sprawach, w tym "zapewnieniu rzetelnego i sprawnego działania konstytucyjnych organów".
Uzurpacja prawa
Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że w sprawie KRS proponowane przepisy sprawią, iż "wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie".
"Rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną ustawą o KRS z 8 grudnia 2017 r. w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw" – wskazuje resort.
Tymczasem polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta ocenił, że proponowane dzisiaj uchwały o Radzie Mediów Narodowych czy KRS to dowód na chęć uzurpacji władzy przez koalicję premiera Donalda Tuska. Podkreślał, że bez umocowania w ustawach, nie można stanowić prawa. W jego opinii mamy do czynienia z atakiem na sądownictwo i podstawy ustroju państwa.
Czytaj też:
Prezydent ostrzega Sejm. Specjalne pismo do marszałka HołowniCzytaj też:
Zmiany w TVP. Projekt trafił już do Sejmu