Zdaniem Adama Bodnara postanowienie to zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.
Postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego
W czym rzecz? Otóż "Trybunał Konstytucyjny 15 stycznia 2024 roku wydał postanowienie tymczasowe w którym postawił nakazać Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokurator Krajowego w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z dnia 12 stycznia 2024 roku" – napisano w oświadczeniu Prokuratury Krajowej.
"Trybunał Konstytucyjny postanowił wstrzymać wykonanie decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 2024 roku o powołaniu prokuratora Jacka Bilewicza do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego" – wskazano.
Ponadto Trybunał Konstytucyjny zakazał wykonywania funkcji Prokuratora krajowego przez powołanego do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza.
Stanowisko ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego Adama Bodnara: Postanowienie TK nieistniejące
Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny uznaje jako nieistniejące (sententia non existens) postanowienie zabezpieczające wydane przez sędzię Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz w dniu 15 stycznia 2024 r., dotyczące zastosowania przepisów art. 47 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze.
Na stronie resortu sprawiedliwości czytamy, że "zdaniem Ministra Sprawiedliwości postanowienie to zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa. W szczególności jest niezgodne z art. 188 ust. 5 oraz z art. 79 Konstytucji RP, a także z art. 79 ust. 1 w związku z art. 39 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2393). Postanowienie zostało skierowane do wadliwie oznaczonych podmiotów, w tym osób, które w ogóle nie uczestniczyły i nie były stroną postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zostało wydane bez wykorzystania dostępnej drogi sądowej, przez sędziego, który podlegał wyłączeniu z mocy prawa. Jest pozbawione cech aktu stosowania prawa, a tym samym nie może wywoływać skutków prawnych".
W dalszej części komunikatu prokurator generalny pisze, że postanowienie tymczasowe zostało wydane w związku ze skargą konstytucyjną wniesioną przez Dariusza Barskiego, a wniesienie skargi konstytucyjnej musi być poprzedzone wykorzystaniem drogi odwoławczej. W związku z tym, w jego ocenie, skarga w ogóle nie mogła być procedowana.
Dalej czytamy m.in, że "ze względu na nieokreśloność postanowienia tymczasowego, a także objęcie nim organów, które nie uczestniczyły w postępowaniu, budzi ono poważne wątpliwości, co do rzeczywistych skutków i zgodności z prawem". Ponadto "postanowienie tymczasowe jest również wadliwe ze względu na rażące złamanie zasad apolityczności, bezstronności i niezawisłości sędziowskiej", ocenia prokurator.
Całość stanowiska oraz wskazane w uzasadnieniu opinie prawne można przeczytać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czytaj też:
Prokurator Barski udzielił wywiadu. Wyraził jasne stanowiskoCzytaj też:
Myrcha: Pan minister Bodnar ma rację w stu procentach