W styczniu Sąd Rejestrowy oddalił wniosek o wpis likwidacji Telewizji Polskie S.A. do KRS. W uzasadnieniu referendarz Tomasz Kosub wskazał, że skoro przepis wyłączający udział KRRiTV w procedurze powoływania rady nadzorczej i zarządu TVP jest niezgodny z Konstytucją RP, to brak udziału KRRiTV w procedurze powołania likwidatora też stanowiłby naruszenie jej przepisów. Komentując tę decyzje minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartomiej Sienkiewicz, uznał ją za niemającą znaczenia.
– W momencie złożenia zażalenia na tę decyzję nic się nie zmienia. Prawnie status spółek jest taki sam i funkcjonują normalnie, jak w zwykłym czasie. Likwidatorzy nadal są likwidatorami, nadal działają w trosce o powierzony im majątek – mówił szef MEiN.
Likwidacja TVP staje się faktem. Jest decyzja sądu
Nieoczekiwany zwrot w sprawie nastąpił w poniedziałek. Sąd Rejestrowy w Warszawie wydał bowiem orzeczenie dotyczące ujawnienia w KRS otwarcia likwidacji TVP. Zmiana widoczna jest już w samym KRS.
W rubryce "firma, pod którą spółka działa" widnieje napis: "'TELEWIZJA POLSKA' SPÓŁKA AKCYJNA W LIKWIDACJI".
Orzeczenie sądu zdążył już skomentować Bartłomiej Sienkiewicz. "Koniec sporu o prawomocność likwidacji tej ohydy jaką była telewizja PiSu. Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomogli, a tym, którzy bronili tej patologii, mam tylko jedno do powiedzenia: walec nie dyskutuje z asfaltem którędy ma jechać" – napisał minister.
Likwidacja mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej
Pod koniec grudnia ubiegłego roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postawił media publiczne w stan likwidacji. "W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A." – poinformował polityk Koalicji Obywatelskiej.
"W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" – wskazał Sienkiewicz. "Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" – zaznaczył.
Czytaj też:
Likwidator TVP ukarany. Nie chciał ujawnić tych informacjiCzytaj też:
Media: Tusk szykuje trzęsienie ziemi. Koalicjanci nie mają nic do gadaniaCzytaj też:
"W normalnym kraju to nie powinno uchodzić na sucho". Romaszewska pozywa TVP