Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał w sobotę Jarosława Gwizdaka na stanowisko Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości.
Zadania Pełnomocnika ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości
Jak dowiadujemy się ze strony resortu do zadań powołanego Pełnomocnika będzie należało m.in.:
- Koordynowanie zmian w przepisach dotyczących ławników – wprowadzanie i nadzorowanie zmian prawnych w tym zakresie.
- Wzmacnianie pozycji ławników – realizacja strategii mającej na celu wzmocnienie roli ławników w sądownictwie.
- Zapewnienie pełnego dostępu do sądów dla osób z wyjątkowymi potrzebami oraz osób zagrożonych wykluczeniem.
- Współpraca sądów z lokalnymi społecznościami.
- Zwiększenie dostępu do informacji o działaniu wymiaru sprawiedliwości.
- Promowanie dobrych praktyk zarządzania sądami – koordynowanie działań wdrażających sprawdzone metody zarządzania w sądach.
Bodnar: Szczególne uwzględnienie ławników
– Cieszę się, że mecenas Gwizdak będzie mógł zająć się wymiarem sprawiedliwości, który jest otwarty na współpracę z różnymi organizacjami społecznymi, nastawiony na czerpanie inspiracji z doświadczeń międzynarodowych i krajowych, ale także wymiar sprawiedliwości, który angażuje obywateli w codzienne funkcjonowanie, ze szczególnym uwzględnieniem czynnika społecznego, czyli ławników – powiedział Adam Bodnar podczas uroczystości powołania.
Minister wyraził zadowolenie, że dzięki temu obywatele będą mogli uczestniczyć w codziennym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości.
"Ławnicy odgrywają kluczową rolę w wymiarze sprawiedliwości, wnosząc do procesu sądowego perspektywę społeczną i obywatelską. Ich obecność w ławie sądowej zapewnia, że decyzje sądowe są bardziej zrozumiałe i akceptowalne dla społeczeństwa" – czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
– Wymiar sprawiedliwości nie obędzie się bez obywatela, zarówno tego, który bierze udział w orzekaniu, czyli ławników – sędziów społecznych, o których mówił Pan minister. Ma to być wymiar sprawiedliwości, który zrozumie obywatela, ale obywatel też musi zrozumieć wymiar sprawiedliwości. Prosty język, proste ułatwienia, takie mikro zmiany, które mogą wiele w wymiarze sprawiedliwości. Będę starał się nad tym pracować. Będę starał się przybliżyć sądownictwo obywatelom, ale też obywatela sądownictwu – powiedział Gwizdak.
Kim jest Jarosław Gwizdak?
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że Jarosław Gwizdak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczął jako sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, gdzie pełnił funkcję prezesa w latach 2013-2017.
Jest członkiem Zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS w Warszawie, a także ekspertem i koordynatorem wielu projektów unijnych, takich jak TRIIAL i ECHO FOUNDS. W 2022 roku pełnił rolę Policy Leader Fellow w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.
Od 2017 roku wykładał na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, prowadząc zajęcia z prawa cywilnego oraz sprawozdawczości sądowej. Był mentorem grup projektowych studentów, współtworząc innowacyjne projekty, takie jak edukacyjna gra terenowa "Escape the Court", promująca mediację.
Za działalność społeczną został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym tytułem "Obywatelski Sędzia Roku 2015" oraz "Osobowość Roku 2017 w Katowicach" za szerzenie edukacji prawnej. Współtworzył także "Kopalnię Zgody", pierwszy punkt mediacyjny w polskim sądzie.
Czytaj też:
Bodnar o Komisji Weneckiej: Jak mogę sądzić, że to jest porażka?Czytaj też:
Bodnar wbija szpilę Warchołowi. Woś: Zabolało ministra