Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 33,3 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,4 proc. Różnica między ugrupowaniami Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego wynosi mniej niż jeden punkt procentowy.
Ostatnie miejsce na podium zajęła Konfederacja, na którą chce głosować 12,2 proc. pytanych.
Czwarta w zestawieniu Lewica może liczyć na poparcie na poziomie 8,8 proc. Za nią uplasowała się Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i PSL, z wynikiem 7,9 proc.
Opcję "inna partia" wybrało 0,4 proc. respondentów. Natomiast odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 5 proc.
Nowy sondaż. KO i PiS zyskują, Trzecia Droga traci
Autorzy badania podkreślają, że "w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się odsetek osób planujących oddać głos na Koalicję Obywatelską (o 2 pkt proc.) oraz Prawo i Sprawiedliwość (o 1,6 pkt proc.), natomiast zmalało poparcie dla Trzeciej Drogi (o 2,6 pkt proc.)".
Notowania Konfederacji prawie się nie zmieniły (spadek o 0,1 pkt proc.), podobnie jak Lewicy (spadek o 0,3 pkt proc.).
Wysoka frekwencja
Badanie wykazało także, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się teraz, do urn poszłoby prawie 80 proc. pytanych. "Zdecydowanie tak" chce głosować 57 proc. a "raczej tak" – 22 proc. Opcje "raczej nie" i "zdecydowanie nie" wybrało po 9 proc. respondentów. Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 3 proc.
Jak zauważa w komentarzu do badania ekspertka Anna Trząsalska, po roku od wyborów parlamentarnych "możemy dostrzec, że wyścig o pierwsze miejsce w sondażach wciąż trwa, bez wyłonienia zdecydowanego lidera".
Sondaż przeprowadzono w dniach 15-18 października na reprezentacyjnej grupie 1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).
Czytaj też:
Sondaż po zapowiedzi Tuska. Połowa Polaków nie ma wątpliwości