Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Wyróżnienie nadaje prezydent, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Jednym z odznaczonych dziś jest przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Krzysztof Czabański od 1980 r. działał w NSZZ „Solidarność”, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej przy „Wydawnictwie Współczesnym” w Warszawie. Rok później związał się z „Tygodnikiem Solidarność”. Oddelegowany do obsługi prasowej I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” na przełomie września i października 1981 roku. 13 grudnia 1981 r. został zatrzymany w Grand Hotelu w Sopocie wraz z innymi działaczami biorącymi udział w obradach Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku i następnego dnia zwolniony. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność w nielegalnych strukturach związkowych poprzez publikowanie artykułów w podziemnej prasie, m.in. „Tygodniku Wojennym”, „Przeglądzie Wiadomości Agencyjnych” i „Vacacie”. Od 1976 był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.
Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności odbyła się w Sali Malinowej Hotelu pod Orłem w Bydgoszczy. Wydarzenie uświetnił recital fortepianowy Tomasza Gumieli oraz Katarzyny Jaracz (sopran).