W ubiegłym tygodniu ukazała się książka dziennikarzy Gazety Wyborczej Agnieszki Kublik i Wojciecha Czuchnowskiego "Kret w Watykanie. Prawda Turowskiego" opowiadająca Historię PRL-owskiego „nielegała”, który jako jezuicki kleryk inwigilował watykańskie otoczenie Jana Pawła II, a w III RP został szpiegiem-dyplomatą. Autorzy twierdzą, że znaleźli niewiele dokumentów na temat działalności Tomasza Turowskiego w Rzymie i Paryżu:
Decyzja o podjęciu rozmowy z Tomaszem Turowskim nie była łatwa. W IPN-ie z okresu, gdy przebywał za granicą, nie zachowały się praktyczniw żadne dokumenty na jego temat. (...) W Instytucie Pamięci Narodowej szukaliśmy materiałów na temat działalności Tomasza Turowskiego w Rzymie i w Paryżu. Nie uzyskaliśmy wiele. Jego akta osobowe – jeśli są – znajdują się w zbiorze zastrzeżonym, do którego dostęp ma Agencja Wywiadu. Nie poznamy więc, przynajmniej na razie, większości raportów i meldunków, które posyłał ze swojej pracy szpiegowskiej w Watykanie, wśród polskiej emigracji i w ośrodku jezuickim
w Meudon pod Paryżem.
W ogromnej teczce przechowywanej w IPN-ie, a zawierającej „Materiały Departamentu I MSW dotyczące Watykanu” autorstwo Tomasza Turowskiego można przypisać czterem niewielkim dokumentom sygnowanym kryptonimem cyfrowym „10682”. Nigdzie nie występuje on pod swoimi innymi kryptonimami – jako „Orsom” lub „Ritter”” - piszą autorzy wywiadu-rzeki „Kret w Watykania. Prawda Turowskiego.
Niestety wygląda na to, że kwerenda dziennikarzy „Gazety Wyborczej” był bardzo powierzchowna. W zasabach IPN znajduje się setki stron dokumentów sygnowanych zarówno kryptonimami „Orsom”, „Ritter”, jak numerami z dziennika rejestracyjnego Departamentu I MSW 9596 i 10682. Oto one:
https://docs.google.com/file/d/0B8NfrnJohUOjNERVQ3VrcTJFbUU/edit?usp=sharing
Cezary Gmyz