Oba resorty będą współpracować w zakresie edukacji młodzieży dotyczącej ochrony środowiska i dbania o klimat. Jak twierdzą obaj ministrowie, przyszłość niesie ze sobą wyzwania, na które system kształcenia młodego pokolenia musi odpowiedzieć.
– Edukacja ekologiczna i klimatyczna to ważne elementy kształcenia. Chcemy je wzmacniać i promować – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wspólna inicjatywa obu resortów to także wyraz dbałości o środowisko naturalne Polski, które odziedziczy młode pokolenie.
Nauka, nie ideologia
– Warto podkreślić, że wiedza o zasadach zrównoważonego rozwoju jest obecna w prawie oświatowym, a kompleksowo zaprojektowana edukacja ekologiczna to obowiązkowy obszar nauczania wpisany w podstawę programową. Dodatkowo w ramach kierunków polityki oświatowej państwa wyróżniliśmy wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach i rozwój postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne – powiedział Przemysław Czarnek.
Minister podkreślił, że w szkołach będzie przekazywana rzetelna wiedza, a nie "ideologia ekologizmu".
– Będziemy rozwijać edukację ekologiczną i dot. klimatu, ale nie zgadzamy się na jakąkolwiek ideologię ekologizmu, polegającą na humanizacji roślin i zwierząt i animalizacji człowieka. Tego na pewno w podstawach programowych nie będzie – dodał Czarnek.
Oba resorty będą analizować postulaty klimatyczne oraz te związane z edukacją ekologiczną zgłaszane przez środowiska młodzieży. Według Czarnka, "wszystkie postulaty będą podlegać analizie".
Czytaj też:
Obowiązkowe szczepienia dla dzieci? Deklaracja ministra edukacjiCzytaj też:
Czarnek wspiera posłów Kukiz'15. "Jesteśmy z Wami"