"Wokół polskich spraw. Diagnoza społeczna węzłowych problemów w 2020+" to nowy cykl Klubu Ronina, podczas którego czołowi polscy intelektualiści, dziennikarze i eksperci diagnozują kluczowe problemy Polski XXI wieku. Klub Ronina publikuje godzinne rozmowy na swoim kanale na YouTube.
Autorzy wskazują, że bez właściwego określenia, czym są dziś polskie sprawy i dokąd zmierzamy, pobłądzimy. "W demokracji dobra diagnoza powinna mieć przez dłuższy czas walor punktu odniesienia, musi mieć szansę i czas na przesączenie się do społeczeństwa, na własne, indywidualne zrozumienie świata, a może i na uznanie za swoją. Tego współczesnym mediom bardzo brakuje, a to jest cel Klubu Ronina od lat" – dodają.
W najnowszym odcinku dr Orzeł rozmawia z prof. Aleksandrem Nalaskowskim o polskiej edukacji i szkole. – Na całym świecie reformuje się edukację. Nazwałem to kiedyś "efektem PISA", bo co PISA ogłosi ranking, to część krajów się reformuje, jeśli źle wypadły. Szkoła na całym świecie podlega ustawicznej reformie, to jej poważna choroba. Bardzo długo liderem rankingu PISA była Finlandia, stąd jeżdżono tam i się uczono tego systemu. Mimo, że Finlandia miała ogromne sukcesy w tym rankingu, to się nie przekładało na szczególne efekty – mówił prof. Nalaskowski.
– Jeśli chodzi o naszą szkołę, to cechą tych reform jest to, że są spóźnione o 50 lat. Przegapiliśmy bardzo ważny moment. Pod koniec lat 60., a już na pewno na początku 70. szkoła zaczęła tracić swoją atrakcyjność. Wszystko to, co mamy, to powielenie szkoły, która funkcjonowała 150 lat temu. Szkoła była powołana w świecie, który był znacznie brzydszy niż szkoła – wskazuje prof. Nalaskowski.
Zachęcamy do obejrzenia całego odcinka:
Polecamy Państwu „DO RZECZY+”
Na naszych stałych Czytelników czekają: wydania tygodnika, miesięcznika, dodatkowe artykuły i nasze programy.
Zapraszamy do wypróbowania w promocji.
