Jak relacjonuje Voice of America, szef Światowej Organizacji Zdrowia podkreślił w czwartek, że 92 spośród 194 krajów członkowskich WHO nie zrealizowało celu, jakim było zaszczepienie 40 proc. populacji do końca tego roku. Im dłużej koronawirus krąży wśród ludzi, tym większe ryzyko powstawania jego nowych wariantów.
Tedros dodał, że wszystkie państwa powinny podjąć teraz "postanowienie noworoczne" o zaszczepieniu 70 proc. swej ludności do początku lipca – podaje agencja Reutera.
Grozi nam wielka fala zakażeń?
Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan powiedział, że konieczne jest "ograniczenie transmisji obu wariantów (Delta i Omikron) do absolutnego minimum", ponieważ to właśnie te warianty wirusa są szczególnie niepokojące i mogą spowodować wielką falę zakażeń.
Dzień wcześniej WHO podała w swym codziennym biuletynie: "Całkowite ryzyko związane z nowym niepokojącym wariantem Omikron pozostaje bardzo wysokie. Wiarygodne dowody pokazują, że wariant ten ma przewagę wzrostu nad wariantem Delta i podwojone tempo rozprzestrzeniania się".
Ryan podkreślił w czwartek, że występowanie jednocześnie Omikrona i Delty nie jest momentem, w którym można bez rozwagi zmieniać strategie walki z pandemią.
USA, Wielka Brytania i Francja w niechlubnej czołówce
Pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa Omikron zgłosiła 24 listopada Republika Południowej Afryki. Od tego czasu w tym kraju zachorowalność miała jednak spaść o 29 proc.
W ostatnich dniach najwięcej nowych zakażeń SARS-CoV-2 odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji oraz we Włoszech.
Czytaj też:
WHO ostrzega przed Omikronem. "Wywoła dużą liczbę hospitalizacji"