W czwartek Straż Graniczna podała najnowsze dane dot. uchodźców przybywających z Ukrainy do Polski. Od 24 lutego, czyli początku inwazji Federacji Rosyjskiej, granicę ukraińsko-polską przekroczyło 604,4 tys. osób.
Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybyły do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele: Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA i Rosji.
Operacja humanitarna
Europoseł Beata Szydło oceniła działania polskich władz i obywateli RP wobec osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Jednocześnie była szefowa rządu zwróciła uwagę na zagrożenia, wynikające z tzw. fake newsów i prowadzonej akcji dezinformacyjnej.
"Polska prowadzi największą w historii Europy operację humanitarną. Nasze usługi i obywatele niosą pomoc Ukraińcom. Ale Polska jest coraz częściej atakowana przez #fakenews i dezinformację. Nie słuchaj tych, którzy chcą nas dzielić. Będziemy nadal pomagać!" – napisała na Twitterze Szydło.
Ośrodki dla uchodźców
Decyzją prezydenta RP i jego małżonki ośrodki prezydenckie zostaną włączone do bazy wojskowej i przeznaczone do pomocy uchodźcom z Ukrainy.
"Decyzją Prezydenta @AndrzejDuda i Pierwszej Damy do bazy wojewodów zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie. W jednym z nich znajduje się już kilka rodzin, w tym mama z sześciorgiem dzieci. Pierwsza Dama otoczyła opieką wszystkie osoby, które są w ośrodkach zakwaterowane" – podało konto Kancelarii Prezydenta.
Czytaj też:
Trzaskowski po rozmowie z prezydentem: Dobrze, że takie spotkanie się odbyłoCzytaj też:
Ekspert: Polska będzie obiektem rosyjskiej zemsty jeszcze przez wiele lat