W poniedziałek w Seulu polskie firmy PGE i ZE PAK zawarły z koreańskim KHNP list intencyjny dot. powstania elektrowni jądrowej w Pątnowie. W stolicy Korei stronę polską reprezentował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Przemawiając z tej okazji wicepremier Sasin stwierdził, że jesteśmy świadkami "histerycznego momentu". Dywersyfikacja źródeł energii jest szczególnie ważna w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny.
– To bezpieczeństwo ma wiele twarzy, ale najważniejsze z tych twarzy to bezpieczeństwo militarne i energetyczne. Nie da się zachować niepodległości bez zapewnienia bezpieczeństwa w tych dwóch obszarach – powiedział Jacek Sasin w Seulu.
Zacieśnianie współpracy
Komentując decyzję o podpisaniu polsko-koreańskiego memorandum premier Mateusz Morawiecki wskazywał na zalety energetyki atomowej oraz to, że budowa elektrowni będzie impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki.
"Energia atomowa jest bezpieczna, czysta i ekologiczna oraz stanowi uzupełnienie dla zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii, w których rozwój inwestują spółki skarbu państwa" – napisał szef rządu na Facebooku.
Morawiecki dodał, że budowa elektrowni da tysiące miejsc pracy "w sektorach wysokich technologii, zapewniająca transfer wiedzy i stabilny strumień dochodów, zarówno dla budżetu centralnego, jak i samorządów". Koreańska inwestycja będzie również impulsem rozwojowym "dla szeregu polskich firm, dostawców i kooperantów".
Szef podkreślił, że cieszy się z podpisania kolejnego porozumienia, po umowie o zakup koreańskiego sprzętu wojskowego, o współpracy z przedstawicielami Korei Południowej.
"Cieszę się, że po niedawno podpisanych kontraktach na zakup sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary. Bardzo dziękuję wszystkim - zarówno po stronie rządowej, jak i sektora prywatnego, którzy przyczynili się do zawarcia tych umów" – napisał Morawiecki.
Czytaj też:
Premier wraz z rodziną odwiedził cmentarz w PalmirachCzytaj też:
Premier: Inwestycje są kołem zamachowym wyjścia z kryzysu