Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował wyznaczenie docelowej daty rozszerzenia Unii Europejskiej na rok 2030. Jak pisze Politico, Komisja Europejska nie poparła tej propozycji.
– Nie skupiamy się na dacie, ale koncentrujemy się na bardzo ścisłej współpracy z krajami kandydującymi w celu przygotowania ich przystąpienia do Unii Europejskiej – powiedziała zastępca rzeczniczki Komisji Europejskiej Dana Spinant na wtorkowej konferencji prasowej.
Spinant upierała się, że rozszerzenie jest "procesem opartym na zasługach” i że kraje kandydujące powinny mieć możliwość przystąpienia dopiero po spełnieniu kryteriów akcesyjnych do UE. Przedstawicielka KE dodała także, że Michel nie konsultował z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen treści jego wystąpienia na temat rozszerzenia UE.
Co powiedział Michel
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował wyznaczenie docelowej daty, w ramach której UE powinna poważnie podejść do przyjęcia nowych członków.
Wierzę, że my, obie strony, powinniśmy być gotowi na rozszerzenie do 2030 r. – powiedział Michel w poniedziałek na forum strategicznym w Słowenii, dodając, że przywódcy UE omówią ten temat na następnych szczytach.
Michel powiedział również, że przywódcy krajów UE wyrażą swoje stanowiska w sprawie rozpoczęcia oficjalnych negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, a także ponownie poruszą kwestie unijnych perspektyw dla Bośni.
Rozszerzenie UE
W czerwcu 2022 r. Rada Europejska przyznała Ukrainie status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. W połowie sierpnia rząd w Kijowie ogłosił, że Ukraina nie będzie w stanie w 100 proc. spełnić wszystkich siedmiu zaleceń akcesyjnych Komisji Europejskiej do końca roku, ale negocjacje w sprawie przystąpienia do UE powinny rozpocząć się w grudniu 2023 roku.
Oprócz Ukrainy o członkostwo w UE ubiegają się Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Albania, Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Turcja. W październiku odbędzie się szczyt UE, podczas którego spodziewana jest ożywiona dyskusja na temat kwestii związanych z rozszerzeniem bloku.
Czytaj też:
Wojskowy z UE: Ukraina może mieć problem z odbiciem terytoriumCzytaj też:
Macron: Chcę wyjaśnić to wszystkim jeszcze raz