Czwartek to dzień oficjalnego otwarcia siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Podczas uroczystości pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Kostro: To będzie miejsce dialogu, nie tylko wewnętrznego
– Chcemy, by to miejsce było również miejscem dialogu. Dialogu między Polakami oraz dialogu o charakterze międzynarodowym To wspaniały gmach, w którym chciałbym serdecznie wszystkich Państwa przywitać – powiedział dyrektor MHP, Robert Kostro. Jako podkreślił muzeum dysponuje największą w Polsce przestrzenią wystawy stałej i roztacza się z niego najpiękniejszy widok na Warszawę.
Szef placówki wskazał, że zbiory obejmują 60 tys. zabytkowych obiektów, które w razie zagrożenia osłonięte zostaną w podziemnym bunkrze. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obiektu – zaznaczył i podkreślił szczególny wkład ministra Piotra Glińskiego.
Dyrektor Muzeum, Robert Kostro powiedział, że historia łączy ale też czasem dzieli. – Chcemy, by to miejsce było miejscem dialogu, a czasem nawet sporu, prowadzonego jednak tak, jak mówił o tym Jan Paweł II – nie w duchu walki jednych przeciw drugim – powiedział. Dodał, że chodzi nie tylko o dialog wewnętrzny ale również o wymiarze międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem narodów, które współtworzyły Rzeczpospolitą.
Premier: Muzeum Historii Polski pokazuje, że jesteśmy na właściwej drodze
– Tutaj, w tym miejscu męczeństwa narodu polskiego, w którym mordowani byli polscy patrioci, powstaje Muzeum Historii Polski. Polska przyciągała ludzi z całej Europy, nawet wtedy, kiedy nie było jej na mapie – ma w sobie taki magnetyzm i takie piękno. Dzieła z naszej historii miały być orężem do walki o odzyskanie niepodległości. Symboliczne jest to, że w miejscu, gdzie mordowani byli Polacy zostało wybudowane Muzeum Historii Polski – wskazał szef rządu.
Premier odniósł się też do tego, dlaczego proces powstawania placówki był tak długi. – Muzeum Historii Polski powstawało przez 17 lat. Dlaczego tak długo? Przez wiele lat mówiono, że nie ma środków i brakowało wiary w to, że takie miejsce jest potrzebne do budowania polskiej tożsamości – stwierdził.
Czytaj też:
Gliński podczas otwarcia Muzeum Historii Polski: To największa inwestycja w obszarze kultury