W środę odbyły się konsultacje przedstawicieli klubów w 10. kadencji Sejmu w sprawie podziału miejsc w sali plenarnej oraz pomieszczeń w gmachu parlamentu.
W rozmowach uczestniczyli m.in.: szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, marszałek senior Marek Sawicki, Ryszard Terlecki i Marek Suski (PiS), Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), Cezary Tomczyk i Robert Kropiwnicki (Koalicja Obywatelska), Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050, Trzecia Droga) oraz Stanisław Tyszka (Konfederacja).
Sawicki: Decyzja należy do mnie
– Przyjąłem uwagi, przyjąłem wszystkie sugestie wszystkich klubów, a teraz idę do gabinetu, bo i tak ostateczna decyzja należy do mnie – powiedział marszałek senior Sejmu Marek Sawicki w rozmowie z dziennikarzami. – Dostałem sugestie i uwagi, muszę je jeszcze przerysować na wszystkie nasze schematy i obliczenia związane z parytetami i po naniesieniu tego na stosowne dokumenty, poinformuję o swojej decyzji – oświadczył.
– Klub PiS będzie pracował w tym korytarzu, w którym dotychczas, a na sali pewnie tam, gdzie siedzieliśmy – przekazał po konsultacjach Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.
Wybór wicemarszałków Sejmu
Z ustaleń stacji Polsat News wynika, że w nowym prezydium Sejmu zasiadać będzie pięciu wicemarszałków. Dwa stanowiska trafią do Koalicji Obywatelskiej, po jednym otrzymają PiS, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Co ważne, w prezydium Sejmu zabraknie przedstawiciela Konfederacji.
Marszałka oraz wicemarszałków Sejmu wybiera się na pierwszym posiedzeniu izby. Kandydata na wicemarszałka może zgłosić grupa co najmniej 15 posłów. Każdy parlamentarzysta może poprzeć tylko jedną osobę. Wicemarszałka Sejmu wybiera się bezwzględną większością głosów w obecności minimum 230 deputowanych. Pierwsze posiedzenie Sejmu 10. kadencji odbędzie się w poniedziałek, 13 listopada.
Czytaj też:
Rotacja w Sejmie i Senacie. Czarzasty: Ustaliliśmy toCzytaj też:
Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. Prezydent podjął decyzję