– Ukraina bezwzględnie korzysta z nadanych przez Brukselę przywilejów, żeby podbić europejskie rynki, w tym przede wszystkim polski. Już w przededniu wojny wymuszała na Warszawie ustępstwa w sferze transportu. Spór o przewoźników to kolejna, po sporze o zboże, bitwa w polsko-ukraińskiej wojnie handlowej – zauważa Maciej Pieczyński w artykule “Kijów na wojnie handlowej z Polską”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Jeśli traktować zapowiedzi Donalda Tuska poważnie, to nadchodzą w Polsce czasy politycznego bandytyzmu – ostrzega Rafał A. Ziemkiewicz w tekście “Dyktator, ale nasz?".
– Salman Rushdie non-fiction, czyli groch z kapustą, teksty rozproszone z lat 2003–2020. A jednak można kilka z nich ułożyć w ważną całość – stwierdza Piotr Gociek w artykule “W obronie cudowności”.
– Pornografia to najważniejsza ze sztuk? – z Cezarym Nowickim, reżyserem i wykładowcą Krakowskiej Szkoły Filmowej rozmawia Tomasz D. Kolanek
– Debata, w której Lech Wałęsa starł się z Alfredem Miodowiczem, okazała się wielkim zwycięstwem zarówno działającej nielegalnie, ale półjawnie Solidarności, jak i osobiście samego Wałęsy. Zorganizowanie tej telewizyjnej debaty było dużym błędem PRL-owskich władz – zauważa Grzegorz Majchrzak w tekście “Bezprecedensowy nokaut”.
– Pasmo zwycięstw prawicy w różnych krajach Europy mogłoby całkowicie zmienić układ sił. Tego eurokraci obawiają się najbardziej – stwierdza Teresa Stylińska w artykule “Europa małych Trumpów”.
– Rząd PiS tak pomagał młodym Polakom w zakupie mieszkań, że jeszcze trudniej im je kupić. Czy „Bezpieczny kredyt 2 proc”. trzeba zlikwidować? – rozważa Łukasz Zboralski w tekście “Kredytowa pułapka”.
W najnowszym numerze również Piotr Gontarczyk o relacjach Wojciecha Manna z SB.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 4 grudnia 2023 r.