Warszawska Pielgrzymka Piesza przemierza szlak ze stolicy do sanktuarium na Jasnej Górze od 1711 r. Tegoroczna edycja jest 313. z kolei. Pątnicy podążali na Jasną Górę w czasach zaborów (w 1792 r. wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostali wymordowani przez Rosjan), w czasach komunistycznych represji czy w okresie pandemii. W ciągu dziewięciu dni od 6 do 14 sierpnia pielgrzymi pokonują ok. 35 km dziennie. Najwięcej pieszych pielgrzymek przybywa na Jasną Górę w sierpniu w związku z przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według biura pielgrzymkowego sanktuarium na Jasnej Górze w 2023 r. przybyło tam 3,6 mln pielgrzymów, w tym 77, 5 tys. pieszo, w ponad 200 zorganizowanych grupach z całej Polski.
Ryszard Gromadzki: Co wciąż skłania tysiące Polaków różnego stanu i wieku, żeby w fizycznym znoju i duchowej dyscyplinie pieszo pielgrzymować przed oblicze Matki Bożej na Jasną Górę? Wydaje się, że we współczesnym świecie, w którym poddawani jesteśmy milionom bodźców i pokus, nie powinno być już miejsca na wyrzeczenia, które wiążą się z pieszym pielgrzymowaniem. Takie praktyki powinny być całkowicie passé...
O. Dr Krzysztof Wendlik: Jeden z moich współbraci, który przekroczył setny rok życia, dziś już świętej pamięci, kiedyś powiedział, że światem rządzi Bóg. Oczywiście potwierdzam to, co on powiedział.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.