Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zaostrzenie przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu alkoholu po tym, gdy w sklepach pojawiły się tzw. alkotubki.
Resort chce wprowadzić minimalną cenę grama alkoholu albo podnieść akcyzę. Trwają w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Finansów. Zmianom ulegną przepisy mówiące o dostępności alkoholu i możliwości jego reklamy. Resort zdrowia chce zakazać sprzedaży alkoholu w postaci innej niż płynna. Zmianie mają ulec opakowania, tak aby nie były one atrakcyjne i nie sugerowały czegoś, czym produkt nie jest. Ministerstwo chce także zakazać sprzedaży alkoholu przez internet oraz wprowadzić wymóg, zgodnie z którym napoje tego rodzaju w opakowaniach do 300 ml muszą być wykonane z metalu lub szkła. Zaostrzeniu mają również ulec kary za złamanie przepisów dotyczących nielegalnej promocji alkoholu. Ponadto w projekcie przewidziano wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych w godz. 22:00-06:00.
Zastrzeżenia do trzech propozycji
Izabela Leszczyna w środę na antenie radia Tok FM poinformowała, że projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wciąż jest konsultowany. – Chciałam zrobić więcej. Ta ustawa w tej chwili jest na poziomie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Minister rozwoju i technologii zgłosił zastrzeżenia do trzech naszych propozycji – przekazała minister zdrowia.
Propozycje, którym sprzeciwia się minister Krzysztof Paszyk dotyczą: zakazu promocji cenowej na alkohol, zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, zakazu sprzedaży alkoholu przez internet. W czwartek Izabela Leszczyna spotka się z ministrem rozwoju i technologii.
Alkolody w sklepie spożywczym
W ostatnich dniach w jednym ze sklepów w Poznaniu w sprzedaży pojawiły się zamrożone drinki z niską zawartością alkoholu, które wyglądem przypominają lody wodne. Sprawę nagłośnił portal wPoznaniu.pl.
Po interwencji Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Poznaniu, towar został zabezpieczony i nie jest już dostępny w sprzedaży, mimo że wcześniej prawidłowość oznakowania opakowań została potwierdzona przez Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat. Producent alkolodów zaznaczył, że produkt trafił do obrotu zgodnie z prawem.
Czytaj też:
Były alkotubki, pojawiły się alkolody. Leszczyna: Szukam odpowiedniego słowaCzytaj też:
Szef KAS: Żadne państwo UE nie stosuje ceny minimalnej na alkohol, TSUE wypowiedział się przeciw