Zgodnie z podpisaną dzisiaj przez Katarzynę Kotulę i minister ds. rodziny Lisę Paus deklaracją, oba państwa będą współpracować w zakresie zapewnienia pełnej równości płci oraz na rzecz społeczności queer.
– Solidarność, współpraca i wsparcie – te wartości jednoczą nasze kraje, zwłaszcza w obliczu wyzwań, przed którymi dziś stoimy. Musimy wzmacniać równość i ochronę przed dyskryminacją, aby pokazać, że różnorodność jest siłą, a nie słabością naszych społeczeństw – powiedziała Katarzyna Kotula.
Podpisanie deklaracji odbyło się w ramach "Dnia Niemiecko-Polskiego". W wydarzeniu uczestniczyli także ambasador Polski w Berlinie oraz ambasador RFN w Warszawie. Oprócz tematyki związanej z równością płci, uczestnicy spotkania dyskutowali także na temat zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Niemiecka minister wskazała, że współpraca obu krajów jest szczególnie ważna w obliczu "prawicowego populizmu" i "antyfeminizmu".
– Coraz częściej pojawiają się prawicowe ruchy populistyczne i antyfeministyczne, mobilizujące się przeciwko równości płci i LGBTIQ+. Prawicowy populizm i antyfeminizm nie mogą być akceptowane! Musimy się temu zgodnie przeciwstawić – powiedziała Lisa Paus.
Związki partnerskie w Polsce
Minister do spraw równości Katarzyna Kotula przygotowała dwa projekty ustaw: o rejestrowanych związkach partnerskich i wprowadzającej tę ustawę. Zakładają one m.in., że związek partnerski zostaje zawarty, gdy dwie osoby złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zawarciu związku.
Zgodnie z propozycją osoby tworzące związek partnerski będą miały dostęp do informacji medycznej, prawo do pochówku, dziedziczenia i wspólności majątkowej. Będą mogły także nosić wspólne nazwisko i będą miały małą pieczę, jeśli chodzi o wychowanie dzieci z poprzedniego związku jednego z partnerów. W projekcie nie ma natomiast przepisów o przysposobieniu dzieci.
Ustawa ma niewielkie szanse na powodzenie w Sejmie, głównie ze względu na sprzeciw Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Czytaj też:
Czy wprowadzić związki partnerskie? Polacy odpowiedzieli w sondażuCzytaj też:
Ilu Polaków popiera związki partnerskie? Wyniki sondażu