Wiadomość przekazała w komunikacie Komisja Europejska – podała Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
75-letni humanista jest następcą Cypryjczyka Christosa Stylianidesa, który we wrześniu 2021 roku odszedł ze stanowiska po zaledwie czterech miesiącach sprawowania urzędu.
Nowy pełnomocnik UE
Urodzony w Holandii van Daele pełnił różne funkcje dyplomatyczne w Europie i w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, w tym był szefem gabinetu Hermana Van Rompuya, gdy ten przewodniczył Radzie Europejskiej. W latach 2013-2017 był zaś szefem gabinetu króla Belgii Filipa.
Stanowisko pełnomocnika do spraw wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej zostało utworzone w 2016 roku wobec fali okrucieństw popełnianych przez bojówki tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) wobec mniejszości religijnych. Pierwszym szefem urzędu był Słowak Jan Figel. Po nim stanowisko pozostawało nieobsadzone przez półtora roku, a następnie ponownie przez 15 miesięcy po rezygnacji Stylianidesa.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, któremu podlega specjalny pełnomocnik, już w styczniu bieżącego roku zapowiedział nową nominację. Przez jakiś czas rozważany jako kandydat był włoski chrześcijański demokrata Mario Mauro, który wcześniej zajmował podobne stanowisko w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Mandat pełnomocnika obejmuje zapobieganie dyskryminacji, wspieranie kontaktów budujących pokój, procesy międzyreligijne oraz inicjatywy zmierzające do zmniejszenia radykalizacji w krajach poza Unią Europejską. Wpływy specjalnego pełnomocnika do spraw wolności religii i przekonań poza UE są ograniczone między innymi ze względu na niewielkie finanse i kadry, jakimi rozporządza.
Czytaj też:
Chrześcijanie koptyjscy. Co warto o nich wiedzieć?