Biskupi katoliccy Hiszpanii oraz część organizacji reprezentujących środowiska chrześcijańskie w tym kraju zaprotestowali przeciwko zatwierdzonej w czwartek przez parlament ustawie o osobach transpłciowych.
Zmiana płci nawet dla 12-latka
Zgodnie z postanowieniami nowego prawa, dzieci które ukończyły 12. rok życia będą mogły zmienić swą płeć zgłaszając nowe imię w rejestrze stanu cywilnego. Konieczne do tego będzie pozytywne orzeczenie ze strony sądu, bez wymogu konsultacji medycznej.
Wprawdzie w przypadku dla dzieci poniżej 12. roku życia nie będzie istniała możliwość zmiany płci, ale dyrekcje szkół będą zobowiązane zapewnić im możliwość używania imion i traktowania zgodnego z odczuwaną przez nie płcią.
Nowa ustawa przewiduje, że osoby w wieku 14-16 lat będą mogły w rejestrze stanu cywilnego zmienić swoje imię na odpowiadające innej od biologicznej płci bez zgody sądu, ale za przyzwoleniem swoich rodziców lub opiekunów.
Zgodnie z nowelizacją przepisów osoby mające ukończone 16. lat będą mogły bez ograniczeń rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego nawet bez przeprowadzonej operacji zmiany płci. Wystarczy jedynie deklaracja osoby wnioskującej, która nie będzie już zobowiązana do przedstawiania dotychczas wymaganych prawem badań lekarskich i psychologicznych.
"Ustawa trans" o zmianie płci, aborcji i urlopie menstruacyjnym
Wprowadzona po kilku miesiącach ostrej debaty ustawa (nazywana przez media "ustawą trans") wprowadza także inne poważne zmiany.
W Hiszpanii zakazana zostanie terapii konwersyjnej, stosowana wobec osób LGBT, które chcą zmienić swoją orientację seksualną.
Ponadto zliberalizowane zostało prawo aborcyjne, zezwalając już 16-latkce na dokonanie aborcji bez zgody rodziców. Zlikwidowany został także zapis o trzydniowym okresie oczekiwania na aborcję, który miał dać kobietom, które chcą przerwać ciąże "czas na refleksję".
Projekt wprowadza tez kilkudniowy urlop menstruacyjny dla kobiet, które ze względu na bóle podczas okresu nie ss w stanie pracować.
Czytaj też:
"Strefy wolne od LGBT". Zaskakująca decyzja Komisji EuropejskiejCzytaj też:
Katoliccy tradycjonaliści na celowniku FBI. Jak wokeizm podbija służby specjalne