Informację o planowanym wydarzeniu podał portal LifeSiteNews. Jak podają źródła, spotkanie zostanie zorganizowane na prośbę rektora Wielkiego Meczetu w Paryżu, który zainspirował się słowami "Fratelli Tutti" papieża Franciszka.
Międzyreligijne spotkanie z muzułmanami w Watykanie
Międzyreligijne wydarzenie dla muzułmanów i katolików ma odbyć się jeszcze w tym roku. Na spotkaniu ma zostać podjęty temat m.in. właśnie dialogu międzyreligijnego między muzułmanami i katolikami. Organizacją wydarzenia ma zająć się Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Spotkanie Chems-Eddine'a Hafiza z głową Kościoła katolickiego odbyło się 10 lutego. To wtedy padł pomysł organizacji "nowego międzynarodowego spotkania" na rzecz "braterstwa" chrześcijan i muzułmanów w Europie na "skalę kontynentalną". Podobne, pierwsze spotkanie obu przywódców religijnych miało miejsce w 2022 roku.
Rosnąca stygmatyzacja wobec muzułmanów?
"Ile naszych modlitw wzniosło się jak dwa brzegi wezwane do połączenia się, ile serc otworzyło się na pewność, że miłość Boga odzwierciedla się w naszej woli kochania wszystkich Jego stworzeń?" – rozpoczął przemówienie Hafiz. "Przez zbyt wiele lat na Zachodzie islam był postrzegany przez zniekształcający pryzmat terroryzmu i przemocy. To błędne postrzeganie podsyca dyskursy wrogie muzułmanom, którzy stają w obliczu coraz większej stygmatyzacji" – podkreślił rektor paryskiego Wielkiego Meczetu.
Zdaniem Hafiza, braterstwo między chrześcijanami i muzułmanami w Europie "jest mimo wszystko zagrożone obojętnością, odczłowieczeniem, strachem przed innymi i przed przyszłością". "Muzułmanie w Europie działają również jako obrońcy, jako obywatele i zamierzają kształtować pokojową przyszłość. Ale ziemie, które ich przyjęły, wydają się być teraz zamieszkane przez strach. Wielu Europejczyków traci nadzieję, zamykając się w wąskiej wizji siebie i odrzucając tych, których już nie postrzegają jako braci i siostry" – tłumaczył islamski przywódca.
Powołując się na Deklarację z Abu Zabi z 2019 roku oraz encyklikę Fratelli Tutti z 2020 roku, Hafiz wezwał do solidarności. "Nasi współobywatele, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, muszą uznać się nawzajem za członków tej samej rodziny wiary w Boga i głębokich wartości, w dialogu, w którym różnice nie oddalają, lecz świadczą o bogactwie boskiego stworzenia".
Jednocześnie, Hafiz zaproponował, aby miejscem wydarzenia w 2025 r. był Paryż, a samo spotkanie zostało nazwane na cześć św. Augustyna, który jest "postacią zbliżenia między krajami Wschodu i Zachodu".
Czytaj też:
Papież Franciszek trafił do szpitala. Komunikat WatykanuCzytaj też:
Watykan mocno zaniepokojony "wzrostem antysemityzmu"