– Obiecałem, że Ameryka będzie arsenałem szczepionek, tak jak była arsenałem dla demokracji podczas II wojny światowej – powiedział Biden, otwierając szczyt i ogłaszając zakup 500 mln dawek preparatu Pfizera dla państw o niskich i średnich dochodach w ramach programu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia.
USA już wcześniej zakupiły 600 mln, z czego dotąd wysłały 160 mln dawek. Wszystkie dawki mają zostać dostarczone do września przyszłego roku.
W przewidzianym na ponad cztery godziny spotkaniu na marginesie 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ udział biorą przywódcy 100 państw oraz przedstawicieli sektora prywatnego i organizacji pozarządowych. 30 liderów będzie uczestniczyć w dyskusji na żywo, zaś reszta - w tym polski prezydent - przysłała nagrania wideo.
Trzy fronty walki z pandemią
Jak zapowiedział przed spotkaniem wysoki przedstawiciel administracji Bidena, prezydent USA ma wezwać kraje do poczynienia zobowiązań na rzecz zakończenia pandemii w trzech obszarach: szczepieniach krajów najbardziej potrzebujących, rozwiązaniu kryzysu podaży tlenu oraz przygotowaniu na następne pandemie poprzez "ustanowienie zrównoważonego mechanizmu finansowania bezpieczeństwa zdrowia".
Prezydent USA ma też zachęcić kraje do spełnienia celu zaszczepienia 70 proc. światowej populacji do września 2022 r.
Prezydent USA ma także ponowić swoje poparcie dla zawieszenia patentów na szczepionki w ramach porozumienia TRIPS Światowej Organizacji Handlu. Przeciwko jest jednak m.in. większość państw Unii Europejskiej.
Czytaj też:
Mocne wystąpienie Dudy w ONZ. "Szukałem wzrokiem tych, którzy zbudowali Nord Stream 2"Czytaj też:
Andrzej Duda w USA. Nie spotka się z Joe Bidenem