Wszyscy uwolnieni Rosjanie samolotami zostaną przetransportowani do Moskwy, gdzie odbędą leczenie i rehabilitację. Ministerstwo zapewniło, że mają zapewnioną "pomoc medyczną i psychologiczną". "65 osób z ogólnej liczby uwolnionych pochodzi z Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Wkrótce będą mogli przytulić swoich bliskich” – napisał lider tzw. DRL Denis Puszylin na swoim kanale na Telegramie.
Strona ukraińska nieco później potwierdziła, że faktycznie doszło do wymiany. Jak podał Kijów, większość z uwolnionych to obrońcy Azowstali (kombinatu metalurgicznego, który przez długi czas był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w atakowanym Mariupolu).
Poprzednia wymiana jeńców
Wcześniejsza wymiana jeńców miała miejsce 29 października. Wiadomość w tej sprawie przekazał jako pierwszy Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez TVN24. Polityk podał, że wśród uwolnionych są oficerowie, medycy, sierżanci i żołnierze armii Ukrainy. W ramach kolejnej już wymiany jeńców do domów wróciło 52 Ukraińców.
W swoim komunikacie Andrij Jermak oznajmił, iż do ojczyzny wrócili między innymi obrońcy zakładów Azowstal i Mariupola. Wśród uwolnionych znalazł się także ordynator oddziału chirurgicznego ukraińskiego szpitala wojskowego, który przebywał w zakładach Azowstal, oraz jeden z młodych chirurgów wojskowych. Uwolniono też marynarza z Wyspy Węży i wojskowych Ukrainy, którzy trafili do rosyjskiej niewoli w strefie czarnobylskiej.
Czytaj też:
Rosjanie opuścili Chersoń? Ukraińcy boją się prowokacji