Do zdarzenia doszło "podczas powrotu rosyjskiego kontyngentu sił pokojowych z punktu obserwacyjnego w rejonie osady Dżanjatag" – poinformował rosyjski resort obrony, cytowany przez agencją RIA Novosti.
Samochód został ostrzelany z broni strzeleckiej. Nie wiadomo, kto nim kierował, ani ilu żołnierzy znajdowało się w środku.
"Przedstawiciele władz śledczych Rosji i Azerbejdżanu pracują na miejscu, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia" – przekazało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Konflikt w Górskim Karabachu
We wtorek Azerbejdżan rozpoczął ostrzał terytorium Górskiego Karabachu, kontrolowanego przez nieuznawaną Republikę Górskiego Karabachu, w celu "przywrócenia porządku konstytucyjnego". Mniej więcej dzień później uzgodniono zawieszenie broni.
Rosyjscy żołnierze sił pokojowych przebywają w Górskim Karabachu od 2020 r. zgodnie z trójstronnymi porozumieniami zawartymi przez Azerbejdżan, Armenię i Rosję.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał to, co dzieje się w Górskim Karabachu, wewnętrzną sprawą Azerbejdżanu, podkreślając, że "de iure mówimy o działaniach Azerbejdżanu na jego terytorium".
Odżywa spór między Azerbejdżanem i Armenią
Azerbejdżan i Armenia od dziesięcioleci toczą spór o Górski Karabach, zamieszkane w zdecydowanej większości przez Ormian terytorium, formalnie należące do Azerbejdżanu, w rzeczywistości funkcjonujące jako niepodległe państwo, które jednak nie jest uznawane przez żaden kraj na świecie.
Stan zawieszenia wokół Górskiego Karabachu utrzymywał się od zwycięskiej dla Azerbejdżanu wojny w 2020 r. – siły ormiańskie zostały wówczas rozbite, a terytorium parapaństwa zmniejszone o około dwie trzecie.
Ośrodek Studiów Wschodnich zwraca uwagę, że sytuacja wokół Górskiego Karabachu i Armenii pozostaje najbardziej dynamicznym elementem procesu rewizji porządku regionalnego na Kaukazie Południowym, który uległ przyspieszeniu po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Czytaj też:
Premier Armenii ogłosił, że poleganie na Rosji to był błąd. Moskwa odpowiada