Trwa wojna na ukraińskim terytorium państwowym, wywołana przez Władimira Putina i władze Federacji Rosyjskiej na Kremlu. W ramach wsparcia Unia Europejska zadeklarowała pomoc finansową dla państw, do których trafiają uchodźcy. Chodzi między innymi o Polskę, która w ciągu dziewięciu dni przyjęła już ponad 700 tys. uciekinierów przed atakami na Ukrainie.
Pomoc finansowa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o finansowej pomocy na odbudowę kraju po rosyjskiej inwazji z przedstawicielem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To instytucja Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie, która głównie dostarcza pomoc zadłużonym państwom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących w kraju.
"Przeprowadziliśmy negocjacje z dyrektorem wykonawczym MFW @KGeorgieva. Omówiliśmy wsparcie finansowe dla Ukrainy. Jestem wdzięczny za pilną pomoc już udzieloną przez Fundusz. MFW musi przejąć inicjatywę w finansowaniu odbudowy Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej agresji" – napisał w piątek na Twitterze ukraiński przywódca. "#StopRussia" – dodał Zełenski.
Działania NATO
Natomiast liderzy państw NATO uzgodnili, że nie zaangażują swoich sił powietrznych na terytorium Ukrainy. – Nie będziemy częścią konfliktu, nie możemy zaangażować się bezpośrednio. Naszym głównym zadaniem jest obrona ludzi, którzy żyją w państwach członkowskich NATO – powiedział Jens Stoltenberg.
Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego zapowiedział także pociągnięcie do odpowiedzialności Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenki. – Inwazja Rosji jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Zbieramy informacje na temat zbrodni. Trybunał w Hadze rozpoczął śledztwo. Prezydenci Rosji i Białorusi będą pociągnięci do odpowiedzialności – mówił.
Czytaj też:
Premier Belgii dziękuje Polsce za pomoc ukraińskim uchodźcomCzytaj też:
Straż Graniczna: Z Ukrainy do Polski przyjechało już ponad 700 tys. osób