"Belgijscy policjanci dokonali nalotu na pierwsze i trzecie piętro siedziby partii przy Rue du Commerce" – informuje portal Euractiv, powołując się na swoje źródła.
Według wstępnych informacji policja przejęła komputery związane z toczącym się śledztwem w sprawie domniemanej korupcji podczas kampanii wyborczej do parlamentu europejskiego w 2019 roku. Według doniesień niemieckich mediów, deputowany CDU Mario Voigt był kierownikiem ds. kampanii cyfrowej lidera EPP Manfreda Webera podczas wyborów w 2019 r., a dochodzenie koncentruje się na udzieleniu zamówienia na kampanię cyfrową firmie z Turyngii.
"Po dzisiejszym nalocie na siedzibę Europejskiej Partii Ludowej której przewodził Tusk: Wiceprzewodniczący CDU Mario Voigt, prawa ręka i szef kampanii Manfreda Webera (obecnego szefa EPP) oskarżony o przyjęcie 17.000€. To pierwsze nazwisko i pierwsze kwoty. Niebawem podam więcej szczegółów…" – przekazał na Twitterze europoseł Dominik Tarczyński.
Voigt jest obecnie liderem CDU w Turyngii. We wrześniu ubiegłego roku komisja sądownicza parlamentu kraju związkowego Turyngii uchyliła jego immunitet w oczekiwaniu na dochodzenie prowadzone przez niemiecką prokuraturę, chociaż – jak zaznacza Euractiv – nie jest jasne, czy te sprawy są ze sobą powiązane.
Europejska Partia Ludowa wydała krótki komunikat, w którym potwierdziła, że "przedstawiciele belgijskiej i niemieckiej policji odwiedzili siedzibę partii w Brukseli". EPP przekazała, że "wizyta ma związek z toczącym się śledztwem w Turyngii".
"Partia współpracuje w pełnej przejrzystości z władzami, dostarczając wszystkie istotne informacje i dokumentację" – zapewniono.
W tle "katargate"?
"Belgijska policja weszła właśnie do biur EPP! Zajęto komputery, telefony i dokumenty! Śledztwo w sprawie korupcji w PE jest prowadzone na 15 lat wstecz czyli także w okresie gdy Tusk był szefem EPP" – napisał wcześniej Tarczyński.
Tarczyński w swoim wpisie zasugerował, że sprawa jest powiązana z aferą katarską. Przypomnijmy, że była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kailii oraz europoseł z Belgii Marc Tarabella są podejrzani o przyjmowanie korzyści majątkowych z Kataru i Maroka w zamian za korzystne decyzje gospodarcze i polityczne.
Czytaj też:
Sikorski o Tarczyńskim: Wnuk bohatera podziemia czy szmalcownika