Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa proponuje istotną zmianę zasad wyboru sędziów do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Kandydatury sędziów będą zgłaszane m.in. przez obywateli. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia kandydatów na członków Rady będą zatem grupa co najmniej 2.000 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz grupa co najmniej 25 sędziów w stanie czynnym.
Sąd Najwyższy
W porównaniu do regulacji zawartych w obecnie obowiązującej ustawie o Sądzie Najwyższym, projekt wprowadza przede wszystkim cztery grupy rozwiązań nowatorskich:
1) instytucję korygującą prawomocne orzeczenia sądowe, w postaci skargi nadzwyczajnej;
2) udział ławników, jako czynnika społecznego, w niektórych postępowaniach prowadzonych przed Sądem Najwyższym oraz inne rozwiązania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego;
3) zmianę struktury Sądu Najwyższego w związku z przyznaniem Sądowi Najwyższemu nowych kompetencji oraz zmiany dotyczące statusu sędziego Sądu Najwyższego;
4) rozwiązania zwiększające efektywność postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz włączenie do postępowań dyscyplinarnych osób niepochodzących z tych środowisk zawodowych.
Czytaj też:
Romaszewska i Surówka-Pasek reprezentantkami prezydenta w pracach parlamentu nad reformą sądów