Agencja Reutera, powołując się na źródła rządowe w Berlinie, podaje, że w przyszłym roku władze Niemiec przeznaczą maksymalnie 1,7 mld euro na wydatki krajów związkowych związane z uchodźcami. W tym roku zaplanowano na ten cel 3,75 mld euro.
Rzecznik ministerstwa finansów RFN powiedział, że poniedziałkowe spotkanie rządu federalnego z władzami landów w tej sprawie nie przyniosło żadnych rezultatów przed planowanymi konsultacjami z kanclerzem Olafem Scholzem w listopadzie.
Źródła Reutera twierdzą, że niemiecki rząd zamierza również przestać dokładać się do kosztów opieki i integracji ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Niemiec po inwazji Rosji w lutym 2022 r.
Steinmeier: Osiągnęliśmy limit możliwości w przyjmowaniu migrantów
– Niemcy, podobnie jak Włochy, osiągnęły granicę swoich możliwości – stwierdził prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla włoskiej gazety "Corriere della Sera", udzielonym w związku z wizytą na wyspie Lampedusa, która zmaga się z inwazją migrantów.
Prezydent RFN ocenił, że zarówno Włochy, jak i Niemcy "dźwigają ogromny ciężar" i wezwał do "sprawiedliwego podziału" obciążeń migracyjnych w Europie. – Wszyscy musimy dołożyć starań, aby ciężar ten pozostał do uniesienia i liczba przybywających ponownie spadła – powiedział.
Steinmeier uważa, że aby ograniczyć liczbę osób przybywających do Europy, potrzebne są "silniejsze kontrole i nadzór na naszych granicach zewnętrznych". Podkreślił, że Włochów nie można zostawić samych w kwestiach migracji i podziękował im za wykazanie się "tak dużą odpowiedzialnością humanitarną".
Niemcy wstrzymały przyjmowanie migrantów z Włoch
Według oficjalnych danych, w 2023 r. Niemcy otrzymały około 175 tys. wniosków o azyl – nie licząc ukraińskich uchodźców wojennych, których Republika Federalna przyjęła ponad milion.
Kilku niemieckich polityków zaproponowało ostatnio ograniczenie rocznej liczby migrantów i osób ubiegających się o azyl. Lider konserwatywnej opozycji Friedrich Merz powiedział, że liczbę tę należy ustalić na 200 tys. rocznie. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser odrzuciła ten pomysł.
Niemcy obecnie nie przyjmują już migrantów z Włoch, nie przestrzegając tym samym dobrowolnego mechanizmu solidarności, ponieważ Włochy odmawiają przyjmowania ich z powrotem w ramach tzw. procedury dublińskiej.
Czytaj też:
Ogromna liczba migrantów przybyła do Niemiec w tym roku. Głównie młodzi mężczyźni