Państwa wspierające Ukrainę zaangażowały dotąd pomoc wojskową o wartości ponad 80 mld dolarów – powiedział w środę Austin w trakcie wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, określanej też jako grupa Ramstein. Grupa liczy około 50 państw.
Szef Pentagonu zapowiedział, że obecnie państwa pomagające Ukrainie w obronie przed Rosją, koncentrują się na przygotowaniach zimowych i ochronie ukraińskiej infrastruktury. W tym kontekście Austin apelował do krajów wspomagających Ukrainę o zapewnienie odpowiedniej ilości broni przeciwlotniczej.
Wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy
"Washington Post", powołując się na amerykańskich urzędników, którzy w poniedziałek udali się wraz z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem do Kijowa, twierdzi, że Stany Zjednoczone będą w stanie "jeszcze przez jakiś czas" dostarczać Ukrainie broń dalekiego zasięgu i pociski artyleryjskie.
"WP" informuje o rosnącym zaniepokojeniu Kijowa w związku z narastającym zainteresowaniem Zachodu wojną na Bliskim Wschodzie i malejącym konfliktem na Ukrainie. Jeden z wysokich rangą przedstawicieli Pentagonu powiedział przed przybyciem Austina do Kijowa, że armia ukraińska i izraelska "to dwie siły zbrojne stojące przed dwoma różnymi rodzajami wyzwań na polu walki". – W tym przypadku pewne rodzaje amunicji pokrywają się i nie ma ograniczenia w zapewnianiu zdolności – dodał.
Czytaj też:
Prawie połowa Amerykanów uważa, że USA wydają za dużo na pomoc dla UkrainyCzytaj też:
Bartosiak: Rosja wygrywa wojnę z Ukrainą