Pezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że państwa NATO powinny wydawać 5 proc. swojego PKB na obronność. – Wszyscy mogą sobie na to pozwolić – przekonywał dziennikarzy w trakcie swojego wystąpienia w posiadłości Mar-a-Lago.
Propozycja wywołała mieszane uczucia wśród sojuszników. Niemcy podchodzą do niej z rezerwą, wskazując, że tak wysoki poziom wydatków na zbrojenia jest nierealny. Jednocześnie politycy w Berlinie przyznają, że zwiększenie nakładów na zbrojenie to w obecnej sytuacji konieczność. Z kolei minister obrony narodowej Polski zdecydowanie popiera propozycję Trumpa.
– Jeśli chodzi o 5 proc. PKB, bo o tym mówił prezydent Trump, to ja jestem zwolennikiem. Uważam, że Polska jest dobrym przykładem. W tym roku mamy 4,7 proc. PKB – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.
Tusk: Trump ma rację
Również premier Donald Tusk popiera pomysł zwiększenia wydatków na obronność. Mówił o tym przy okazji wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.
– Na najbliższym szczycie NATO, nie może być już wątpliwości, ile każde państwo musi łożyć na obronę. Nie ma już czasu na udawanie ze strony tych państw, które płacą na obronę 1, czy 1,5 procenta swojego dochodu. To już jest wykluczone, więc, zamiast domyślać się, jakie są plany prezydenta Trumpa, potraktujmy poważnie zobowiązania każdego państwa NATO – stwierdził szef polskiego rządu.
– Nie mam żadnych wątpliwości, jeśli państwa europejskie staną na wysokości zadania, to być może zmieni się także optyka Waszyngtonu. Mamy wszystkie atuty w naszych rękach, żeby Ameryka zaczęła myśleć znowu o Europie, jako o pożądanym koalicjancie i partnerze, a nie ciężarze. W jednej sprawie musimy się wszyscy zgodzić z prezydentem Trumpem, nikt już za nas nie załatwi problemu naszego bezpieczeństwa – dodał.
Czytaj też:
Sybiha: Polska jednym z największych lobbystów na rzecz UkrainyCzytaj też:
Doradcy Trumpa wycofują się z obietnicy wyborczej. "Po cichu"