Jak wytłumaczyła Nuyts, Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją Europejską a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są jednak inne dokumenty, które wymagają podpisania – Ustalenia Operacyjne.
Ustalenia Operacyjne
– To umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego planu – uzupełniła Nuyts.
Rzecznik KE wyjaśniła, że Polska po podpisaniu tych dokumentów będzie mogła starać się o płatność, o ile spełniła odpowiednie etapy i cele. Wskazała, że Polska ma jeszcze dwa kamienie milowe do spełnienia.
Dwa kamienie milowe
Rzeczniczka zauważyła, że w przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Podkreśliła, że "bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa".
Choć KE polski Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowała na początku czerwca, to do dziś nasz kraj nie otrzymał z Funduszu Obudowy ani jednego euro. W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński został zapytany, czy godzenie się na warunki funkcjonowania Funduszu Odbudowy nie było błędem. Polityk odparł: "Premier Morawiecki działał odpowiedzialnie. Zawsze maksymalizujemy polskie szanse, niekiedy musieliśmy grać na czas. Bo czas gra na korzyść Polski, która rozwija się dynamicznie, przyciąga ludzi, a nie wypycha na emigrację jak kiedyś. Mamy jak cała Europa bolesną inflację wywołaną wojną i szantażami energetycznymi Putina. Ale nie mamy bezrobocia, mamy dobry budżet, wielkie inwestycje".
Czytaj też:
Bielan o KPO: Walczyć do końcaCzytaj też:
Polska bez unijnych środków? Jourova zabrała głos