Tauron Sprzedaż, Energa Obrót i Enea złożyły na początku lipca do prezesa URE wnioski o zmianę obowiązującej obecnie taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych. Spółki chciały jeszcze w tym roku podnieść ceny w taryfie, która została zatwierdzona w grudniu zeszłego roku. Teraz URE bada, czy ich treść jest uzasadniona względem kosztów ich działalności, kosztów pozyskania energii. "Dotychczas decyzji prezesa URE jeszcze nie było, co wynikało z faktu, że rząd rozpoczął poprzez trzy ustawy i kilka rozporządzeń, proces mrożenia cen energii na przyszły rok. To wpływało na przełożenie decyzji prezesa URE" – czytamy.
Ustawa wpłynie na decyzję prezesa URE?
Zgodnie z założeniami ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu na przyszły rok, dla zużycia do 2 lub do 3 MWh (w zależności od wielkości gospodarstwa domowego) w skali roku, cena na 2023 r. będzie na takim samym poziomie, jak w 2022 r.
Prezes URE nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Czekał na uregulowanie kwestii legislacyjnych. "Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że decyzja ws. tych taryf ma zapaść w ciągu najbliższych dni, na początku listopada. To prezes URE wykona ruch i odrzuci wnioski trzech firm" – wskazuje "Rz".
– Zwyczajowo wnioski śródroczne są odrzucane przez Prezesa URE zwłaszcza w takiej sytuacji, kiedy rząd wprowadza szeroką interwencję oraz rekompensaty dla spółek obrotu – mówi informator gazety.
Czytaj też:
Ukraina zmaga się z brakami prądu. Miedwiediew stawia warunek