– Natychmiast, kiedy to będzie możliwe, stopy procentowe zostaną obniżone. Czy to będzie możliwe w końcu tego roku, zobaczymy. Ja cały czas taką nadzieję mam. Mniejszą, niż poprzednio, ale mam – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej w czwartek.
– Kiedy można obniżyć stopy? Kiedy już jesteśmy trwale w takiej sytuacji, że zwiększony popyt nie spowoduje wzrostu inflacji. Że inflacja jest już w takim trendzie spadkowym - z innych powodów, zagranicznych przede wszystkim - że możemy te stopy poluzować – wskazał szef banku centralnego.
Na konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Glapiński mówił, że można liczyć na to, iż marcowa projekcja inflacyjna NBP pozwoli zdecydować, czy można rozpocząć dyskusję o tym, czy zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych.
Stopy procentowe bez zmian. RPP zdecydowała
RPP utrzymała w środę stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., zgodnie z oczekiwaniami.
Rada podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podnosiła je przez 10 kolejnych miesięcy, do września 2022 r. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1 proc. do 6,75 proc. Na kolejnych posiedzeniach RPP decydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.
GUS: Inflacja w grudniu wyniosła 16,6 proc.
Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stopy procentowe w związku z rekordową inflacją. W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu 2022 r. inflacja wyniosła 16,6 proc. w skali roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc.
Odczyt za grudzień okazał się niższy niż przewidywali eksperci, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 17,3 proc. rok do roku.
Czytaj też:
Glapiński: Inflacja spadła i to znacząco