Trzy piąte Polaków (60 proc.) planuje ograniczenie wydatków w I kw. br. wobec 2/3 Polaków (66 proc. badanych) w ostatnim półroczu, wynika z „Oszczędzanie Polaków w inflacji" wykonanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Co piąty Polak jeszcze nie wie, czy będzie ograniczał wydatki w I kw. br., a 16 proc. przyznaje, że nie będzie się ograniczać.
W ostatnim półroczy co piąty ankietowany (22 proc.) nie zamierzał sobie niczego odmawiać i nie zwracał uwagi na rosnące ceny; 12 proc. nie potrafił powiedzieć, czy zmieniło coś w swoich wydatkach. 42 proc. ankietowanych deklarowało, że zamiast wydawać, odkłada pieniądze w obawie przed dalszymi podwyżkami.
Rezygnuemy z rozrywek
"Zdecydowanie najwięcej, bo aż ok. 61 proc. osób, które ograniczyły swoje koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni. Ponad połowa (52 proc.) oszczędza też na zakupach ubrań, obuwia i akcesoriów. W odstawkę często idą również wydatki na wyposażenie domu (RTV/AGD, meble) - 48 proc., kulturę i rozrywkę (książki, kino, koncerty) - 46 proc. oraz na podróże - 45,5 proc. - czytamy w materiale.
Prezes KRD Adam Łącki wskazał, że, w ostatnim półroczu młodzi wstrzymywali się od zakupów rzadziej niż starsi. W grupie 18-24-latków odsetek zaciskających pasa sięgał 56 proc., a w przypadku osób między 65 a 74 rokiem życia ponad 70proc..
Z badania wynika, że Polacy rzadko rezygnują z wydatków na internet, telefon czy telewizję (13 proc.) oraz na edukację - szkolenia czy kursy pozalekcyjne dla dzieci (14proc.).
Polacy ryzykują zdrowiem
"Blisko co piąty Polak, aby spiąć budżet ryzykuje swoim zdrowiem, oszczędzając na lekach bądź badaniach i wizytach lekarskich. 40 proc. dosłownie zaciska pasa, mniej wydając na zakupy spożywcze, wykazało badanie" - napisano.
"Finansowa wstrzemięźliwość konsumentów oznacza kolejne trudne miesiące dla wielu branż, w tym z pewnością dla gastronomicznej, handlowej, rozrywkowej czy turystycznej. Z rynku znika coraz więcej małych, lokalnych restauracji i sklepów. Wzrost niewypłacalności w biznesie potwierdzają też dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W 2022 r. łączna liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o jedną piątą w stosunku do poprzedniego roku. Duży przyrost widać chociażby wśród firm zajmujących się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. 28proc. więcej z nich ogłosiło w ubiegłym roku restrukturyzację z powodu problemów finansowych - podsumował prezes KRD.
Badanie "Oszczędzanie Polaków w inflacji" zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (N=1 008) metodą CAWI.
Czytaj też:
Co ze stopami procentowymi? Dobre wieści dla kredytobiorcówCzytaj też:
Ustawa budżetowa. Senatorowie zgłosili 16 poprawek