"Po odbiciu w 2024 r., polska gospodarka ma rosnąć w szybszym tempie w 2025 roku. Przewiduje się, że wzrost będzie wspierany przez silną konsumpcję prywatną i inwestycje, podczas gdy eksport netto będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę. Przewiduje się, że wzrost spowolni w 2026 roku. Inflacja spadła w 2024 r., ale przewiduje się jej tymczasowy wzrost w 2025 r. z powodu odmrożenia cen energii. Po wysokim deficycie sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 r., w horyzoncie prognozy spodziewana jest stopniowa konsolidacja fiskalna" – czytamy w raporcie "Autumn 2024 Economic Forecast: A gradual rebound in an adverse environment".
KE ocenia, że pozytywny wkład spożycia publicznego wzrośnie w br., podczas gdy wkład inwestycji spadnie z powodu słabszych inwestycji prywatnych. Eksport netto ma mieć negatywny wpływ na wzrost, ponieważ rosnący popyt wewnętrzny ma napędzać import przy niskim eksporcie.
Wzrost PKB Polski. Prognoza Komisji Europejskiej
"Prognozuje się, że w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,6 proc. Konsumpcja prywatna ma pozostać głównym motorem wzrostu, obok inwestycji, w tym inwestycji publicznych finansowanych przez UE oraz inwestycji związanych z odbudową po powodziach we wrześniu 2024 r. Oczekuje się, że ujemny wkład eksportu netto zmniejszy się ze względu na ożywienie eksportu wraz ze wzrostem gospodarczym u kluczowych partnerów handlowych" – czytamy dalej.
Wzrost gospodarczy spowolni do 3,1 proc. w 2026 r., ponieważ spowolni konsumpcja prywatna i publiczna, a także wzrost inwestycji. Zagrożenia dla prognoz wiążą się głównie z opóźnieniami w realizacji inwestycji publicznych – podała KE.
Komisja prognozuje średnioroczną inflację CPI na poziomie 3,8 proc. w br. i 4,7 proc. w przyszłym roku.
"Przewiduje się, że inflacja HICP z wyłączeniem cen energii i żywności nieprzetworzonej osiągnie 4,3 proc. w 2024 r. i będzie powoli spadać w 2025 i 2026 r., ponieważ dezinflacja w usługach postępuje stopniowo w warunkach napiętej sytuacji na rynku pracy. Przewiduje się, że inflacja HICP spadnie do 3 proc. w 2026 r. pomimo podwyższonego wzrostu cen usług i żywności" – napisano w komunikacie.
Czytaj też:
Najwyższy wzrost cen w roku. GUS podał nowe dane dotyczące inflacji