W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie przyszłości europejskiej obronności. Znalazła się w niej poprawka zgłoszona przez delegacje PO i PSL w Europejskiej Partii Ludowej, uznająca Tarczę Wschód za projekt flagowy dla wspólnego bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Rezolucja nie stanowi aktu prawnego, a wyrażenie woli politycznej wskazującej, w jakim kierunku będą zmierzały rozwiązania legislacyjne.
Siedem krytycznych obszarów
W środę Tarcza Wschód została wskazana przez Komisję Europejską do tzw. białej księgi jako "obszar krytyczny" w dozbrajaniu Europy. KE doprecyzowała plan przedstawiony przez Ursulę von der Leyen. Chodzi m.in. o 150 miliardów euro pożyczek na projekty zbrojeniowe, poluzowanie dyscypliny budżetowej państw członkowskich w zakresie wydatków obronnych i możliwość przesuwania środków w ramach unijnego budżetu. W dokumencie podkreślono, że obecność amerykańskich sił zbrojnych w Europie przyczyniła się do jej uzależnienia od Stanów Zjednoczonych.
KE wskazała siedem kluczowych obszarów w zakresie obronności UE: obrona powietrzna i przeciwrakietowa, systemy artyleryjskie, amunicja i pociski, drony i systemy antydronowe, mobilność wojskowa, wykorzystywanie sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii, strategiczne czynniki wspomagające zdolności obronne oraz ochrona infrastruktury krytycznej.
Czym jest Tarcza Wschód?
Tarcza Wschód to projekt wzmocnienia odporności Polski na ataki i wojnę hybrydową. Zakłada m.in. budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych. Budowa umocnień na odcinku ok. 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski obejmie kluczowe województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie.
Już w tym roku rozpocząć się ma budowa pierwszych elementów Tarczy Wschód.
Czytaj też:
Historyczne głosowanie w Bundestagu. Niemcy zmienili konstytucjęCzytaj też:
Bryłka: KE wykorzystuje kryzys, by przejąć kontrolę nad polską obronnością
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl