Od 11 lutego 2025 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie PPWR, zgodnie z którym od sierpnia 2026 roku wprowadzone zostaną fundamentalne zmiany w kwestii produkcji opakowań. Jak wskazuje Komisja Europejska, ograniczenia dotyczą m.in. pakowanych owoców i warzyw oraz pojedynczych porcji przypraw, sosów i cukru.
Celem zmian ma być ograniczenie produkcji odpadów i "zwiększenie efektywności recyklingu". "Nowe przepisy mają charakter proekologiczny, zakładają zmniejszenie emisji CO2 oraz zużycia wody" – podaje Polsat News.
Koniec jednorazówek w hotelach i kawiarniach
Co to oznacza w praktyce? Brak możliwości podawania cukru i mleka w jednorazowych opakowaniach w hotelach i kawiarniach na terenie Unii Europejskiej.
Nowa regulacja wywołuje kontrowersje głównie z powodu problemu zachowania higieny. Ogólnodostępne pojemniki budzą wątpliwości co do przestrzegania zasad czystości.
Na tym nie koniec. Uwagę zwraca kwestia większego marnotrawienia żywności lub konieczności dokonywania częstszych zakupów większych opakowań.
Na razie nie wiadomo, co unijni urzędnicy zrobią w obliczy tych wątpliwości.
Kawa coraz droższa
Na tym nie koniec złych informacji dla miłośników kawy. Serwis Business Insider podał na początku marca, że najpopularniejsza odmiana tego napoju – arabika – podrożała aż o 29 proc. od początku roku. "Tak gwałtownego wzrostu cen nie obserwowaliśmy od lat. Rynek zmienia się na naszych oczach i trzeba się na to przygotować" – komentuje Marcin Stradowski, Dyrektor Handlowy i Partner Foodcom S.A.
Skąd wypływa takie zjawisko? Jak opisuje BI, główną przyczyną wzrostu cen tego popularnego napoju są mniejsze zbiory ziaren kawy w Brazylii i Wietnamie To wpływa na małe zapasy oraz coraz wyższe koszty transportu i produkcji. "Susze i intensywne opady deszczu sprawiły, że tegoroczne zbiory są mniejsze o około 12 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, a Wietnam produkuje najwięcej robusty. Brazylijscy rolnicy, dotknięci jedną z najgorszych susz w historii, sprzedali niemal całą ubiegłoroczną produkcję na długo przed nowymi zbiorami. W ciągu ostatnich 14 miesięcy światowe ceny kawy wzrosły prawie dwukrotnie" – czytamy.
Czytaj też:
Bankructwo znanej marki kawy. Firma w likwidacjiCzytaj też:
Przez unijne rozporządzenie EUDR podrożeje kawa