Skrzypek zmarła 15 marca, trzy dni po przesłuchaniu w prokuraturze. Politycy PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, wiążą śmierć kobiety z przesłuchaniem i postawą prok. Wrzosek, która znana jest ze swojej niechęci do największej partii opozycyjnej.
W przesłuchaniu Barbary Skrzypek, oprócz Wrzosek, uczestniczyli mecenasi Jacek Dubois i Krystian Lasik. Protokół z przesłuchania został przez prokuraturę ujawniony 18 marca. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok śledczy poinformowali, że kobieta zmarła na zawał serca. Jej pogrzeb odbył się 22 marca w Gorlicach w Małopolsce. Miała 66 lat.
Ziobro: Neoprokuratura Bodnara zaprzeczała
Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
"Czy skandaliczny sposób przesłuchania i wywołany nim silny stres mogły doprowadzić do nagłej śmierci śp. Barbary Skrzypek? Neoprokuratura Bodnara jeszcze przed sekcją zwłok stwierdziła, że nie. Tymczasem amerykańscy eksperci, m.in. z Harvard Medical School i Mayo Clinic, nie mają wątpliwości – silny stres może wywołać zawał serca nawet kilka dni po zdarzeniu!" – napisał na portalu X poseł PiS.
"Badania histopatologiczne pozwalają z kilkugodzinną dokładnością ustalić moment rozpoczęcia zawału. Wyników tych badań prokuratura nie ujawniła. Dlaczego?" – dodał.
Co mówią badania naukowe?
Sprawa została poruszona przez Zbigniewa Ziobrę na konferencji prasowej. Na profilu "Suwerenna Polska" na portalu X opublikowano część badań naukowych potwierdzających "utrzymujące się ryzyko zawału nawet do kilku dni od występowania stresu".
"Stres emocjonalny znacząco zwiększał ryzyko ostrego incydentu sercowo-naczyniowego. Krótkotrwałe, jak i długotrwałe działanie stresu może prowadzić do zawału, szczególnie u osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka" – można przeczytać w magazynie medycznym "The Lancet".
"Badanie wykazało, że ryzyko ostrego zespołu wieńcowego (w tym zawału serca) po silnym stresie emocjonalnym pozostaje znacząco podwyższone jeszcze przez kilka dni" – wynika z kolei z badań Harvard Medical School i Beth Israel Deaconess Medical Center.
Natomiast Donald M. Lloyd-Jones wskazuje: "Stres ostry oraz przewlekły prowadzi do zaburzeń endotelialnych, stanu zapalnego, dysfunkcji autonomicznej, co w efekcie może wywołać zawał nawet z kilkudniowym opóźnieniem".
Czytaj też:
Prokuratura opublikowała uzasadnienie odmowy obecności pełnomocnika SkrzypekCzytaj też:
"Skrzypek została zaszczuta". Ziobro wskazuje dwa nazwiska