Podczas wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda poinformował, iż zaproponował Wołodymyrowi Zełenskiemu wspólne uczczenie pamięć ukraińskich i polskich żołnierzy, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką.
Prezydent Duda wyraził zadowolenie z powodu postępu w relacjach dwustronnych w kwestiach historycznych. – Cieszę się, że wiele elementów historycznych, które były w impasie do tej pory, teraz spokojnie i konsekwentnie jest przełamywanych. Podziękowałem panu Prezydentowi za przychylność wobec działań ekshumacyjnych, dzięki którym będzie możliwe upamiętnienie poległych polskich żołnierzy we Lwowie i w innych miejscach – powiedział.
Oprócz kwestii historycznych prezydenci mówili także o sytuacji na Ukrainie. – Mówiłem panu Prezydentowi, że dla nas, dla Polski sprawa jest jednoznaczna. Żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy. To jest nasza jednoznaczna postawa i Ukraina zawsze może na naszą jednoznaczną postawę liczyć – powiedział Andrzej Duda.
Ukraiński przywódca podkreślił w swoim oświadczeniu, że "udało się nam obniżyć emocje wokół wspólnej tragicznej przeszłości i dziś z otwartym sercem nasze kraje idą w przyszłość". – W naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy – zapowiedział. Zełenski powiedział, że Ukraina odblokowała moratorium na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na terenie Lwowa. Wyraził oczekiwanie, że strona polska też odnowi ukraińską mogiłę na wzgórzu Monastyrz.
twittertwitterCzytaj też:
Oskarżenia "agenta Tomka". Jest reakcja KamińskiegoCzytaj też:
"Dobrze się Pan zastanowił, co Pan pisze?". Burza po wpisie Terlikowskiego
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl