"Ułożenie relacji miedzy MSZ a prezydenckim Biurem Spraw Zagranicznych wymaga ścisłych uzgodnień i precyzyjnego opisania. Być może to właśnie powstrzymuje realizację zmian w organizacji Kancelarii Prezydenta" – opisuje RMF FM. Chodzi o przyznanie prezydentowi większego wpływu na kształ polityki zagranicznej. W grę wchodzi głównie podniesienie rangi Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta do poziomu porównywalnego ze znaczeniem Biura Bezpieczeństwa Narodowego w sprawach obronności.
Kto odejdzie?
Odejścia dotyczą też kilku istotnych stanowisk w Kancelarii. Odejść ma kierująca nią Halina Szymańska, która mogłaby objąć dobrze płatną posadę w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Według nieoficjalnych doniesień, Szymańską na stanowisku szefa Kancelarii ma zastąpić jej dzisiejsza dyrektor generalna, Grażyna Ignaczak Bandych, związana z urzędem od 5 lat.
Pracę miałby zmienić też zastępca szefa Kancelarii, minister Paweł Mucha, zajmujący się m.in. ułaskawieniami, koordynacją działań Narodowej Rady Rozwoju. Jego stanowisko zastępcy szefowej Kancelarii miałoby zostać zlikwidowane. Kompetencje, dotyczące ułaskawień miałaby przejąć Anna Surówka-Pasek, kierująca dziś Biurem Prawa i Ustroju KPRP.
Zarówno Szymańska, jak i Mucha kolejną kadencję są jednocześnie radnymi sejmiku wojewódzkiego w województwie zachodniopomorskim. Zdarzało się, że jego sesje kolidowały z zajęciami w Kancelarii Prezydenta, co nie wywoływało w pałacu entuzjazmu – wskazuje RMF FM.
Jednym z powodów opóźnienia zmian w Kancelarii Prezydenta jest też poszukiwanie kandydata na nowe stanowisko ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, które trwa.
Czytaj też:
Polski rząd uruchomił całodobową infolinię dla białoruskiego biznesuCzytaj też:
Zakaz hodowli norek ma uderzyć w Konfederację? Bosak apeluje do "elit PiS"