Baner powieszono na budynku na rogu ulic Świętego Marcina i Tadeusza Kościuszki w centrum Miasta. Wróblewski ma na nim zasłonięte oczy, a zamieszczony niżej podpis brzmi: "Rzeźnik Praw Obywatelskich".
Plakat ma też czerwoną błyskawicę – symbol Strajku Kobiet. Inicjatywa zyskała popularność w zeszłym roku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. aborcję eugeniczną za niezgodną z ustawą zasadniczą.
Kim jest Bartłomiej Wróblewski?
Bartłomiej Wróblewski od kilku dni jest nowym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. W Sejmie zasiadał od 2015 roku. Zasłynął cztery lata temu, kiedy opracował wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy antyaborcyjnej w części dotyczącej przerywania ciąży ze względu na poważne wady płodu. Z wykształcenia Wróblewski jest prawnikiem, specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego. Zdobył Koronę Ziemi.
– Zdecydowałem się na kandydowanie na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to ważna funkcja, duża odpowiedzialność. Jestem do tej funkcji przygotowany z wykształcenia i pracy zawodowej – mówił Wróblewski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, na której wystąpił razem z rzeczniczką PiS Anitą Czerwińską.
Kandydat partii rządzącej zapowiedział, że jeśli zostanie RPO, to będzie się "starał pomóc każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku, przekonań politycznych czy zapatrywań światopoglądowych". – Pomoc drugiemu człowiekowi musi uwzględniać różnorodność zagrożeń, które w dzisiejszym świecie się pojawiają – dodał.