RMF FM i "Dziennik Gazeta Prawna" opublikowały we wtorek wyniki badania, w którym zapytano Polaków, na którą partię oddaliby głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę.
Sejm bez PSL i Konfederacji
W pierwszych wariancie, w którym PiS, Solidarna Polska i Porozumienie startują razem jako Zjednoczona Prawica, mogą liczyć na 33,3 proc. głosów. Druga jest Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 19 proc., a trzecia – Koalicja Obywatelska (17,9 proc.).
Do Sejmu wchodzi jeszcze Lewica z poparciem na poziomie 8,9 proc.
Poza parlamentem plasują się: PSL-Koalicja Polska (4,9 proc.) oraz Konfederacja (4,8 proc.).
11,2 proc. uczestników sondaż nie wiedziało, na kogo oddać swój głos.
Solidarna Polska i Porozumienie bez szans na mandat
W drugim scenariuszu, w którym nie ma już Zjednoczonej Prawicy i wszystkie trzy partie idą do wyborów osobno, PiS wygrywa głosowanie z wynikiem 30,2 proc. Drugie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 16,7 proc. ankietowanych, a podium zamyka KO z poparciem na poziomie 16,2 proc.
Do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica (10,3 proc.), a także PSL-Koalicja Polska, która balansuje na granicy progu wyborczego (5 proc.).
Poza parlamentem zostają: Konfederacja (4,7 proc.), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (2,2 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (1,8 proc.).
13 proc. badanych nie potrafiło wskazać ugrupowania, na które chciałoby zagłosować.
PiS bez samodzielnej większości
Przekładając te wyniki na mandaty, PiS wprowadziłby do Sejmu 196 posłów (do samodzielnego rządzenia potrzeba 231), Polska 2050 – 99, KO – 96, Lewica – 53, a PSL – 15.
Czytaj też:
Gowin: Albo się porozumiemy, albo będą wcześniejsze wybory