Ambasador Francji Étienne de Poncins nazwał dokument "traktatem premium", zaznaczając, że podniesie on poziom relacji obu krajów do rangi współpracy, jaką Francja utrzymuje z najważniejszymi europejskimi partnerami.
Tusk: Wkrótce będziemy gotowi na podpisanie traktatu
Z informacji podanych w czwartek przez portal TVP World wynika, że negocjacje w tej sprawie są na końcowym etapie. Premier Donald Tusk potwierdził, że finalizacja dokumentu może nastąpić wkrótce. – Powoli finalizujemy traktat między Polską a Francją. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy gotowi na jego podpisanie – powiedział Tusk po spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem w Paryżu.
Szef polskiego rządu brał udział w szczycie koalicji chętnych, skupiającej przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej wspierających Ukrainę. Uczestnicy spotkania uzgodnili wspólne stanowisko wobec Rosji, przy czym Polska miała otrzymać pełne poparcie dla swoich postulatów. Macron przyznał, że potencjalne rozmieszczenie sił stabilizacyjnych na Ukrainie nie może odbywać się kosztem zdolności obronnych państw wschodniej flanki NATO. – Polska będzie skuteczniej działać na rzecz pokoju, jeśli efektywnie zabezpieczy własne granice. W końcu wszyscy to zrozumieli – podkreślił Tusk.
Podczas rozmów omówiono również stosunki Europy ze Stanami Zjednoczonymi oraz konieczność utrzymania jednolitej polityki wobec Rosji, pomimo sprzeciwu Węgier. – Nie możemy liczyć na Węgry w kwestii głosowania za przedłużeniem sankcji wobec Rosji – zauważył polski premier.
Ambasador Francji: To "traktat premium"
Ambasador Francji w Polsce, Étienne de Poncins, odnosząc się do nowego porozumienia, określił je jako "traktat premium". W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej zaznaczył, że umowa znacząco wzmocni współpracę między krajami. – Musimy wynieść stosunki francusko-polskie na poziom, na którym utrzymujemy je z kluczowymi partnerami w UE: Włochami, Hiszpanią i Niemcami – powiedział de Poncins.
Będzie to pierwsza tego rodzaju umowa podpisana przez Francję z państwem spoza jej bezpośredniego sąsiedztwa. Dokument obejmie szeroki zakres współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii obronności i energetyki.
Czytaj też:
Kolejne postępowanie ws. Polski. KE dała rządowi Tuska dwa miesiąceCzytaj też:
Tusk może stracić władzę. Kolejny sondaż nie pozostawia złudzeń