31 marca formalnie wygasła, podpisana we wrześniu 2023 roku, umowa na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Umowa pomostowa, która miała trwać w okresie między projektowaniem a budową obiektu, miała zostać zawarta do końca ubiegłego miesiąca. Tak się jednak nie stało.
Rząd zapewnia, że projekt nie jest zagrożony. Jednak z formalnego punktu widzenia, co potwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna, między USA a Polską nie obowiązuje obecnie żadna umowa na budowę elektrowni atomowej.
– Cały czas rozmawiamy. Brak umowy pomostowej nic nie zmienia w naszej współpracy. Ta jest kontynuowana, ponieważ realizujemy zlecone już prace, ale bez możliwości zlecania nowych – powiedział, jednocześnie zapewniając, że budowa elektrowni nie będzie opóźniona.
Jak donosi "Rzeczpospolita", rząd Donalda Tuska chce negocjować kwestię odpowiedzialności za projekt i sposób płatności za wykonaną pracę. Rozmowy mają zakończyć się za ok. dwa tygodnie.
Opóźniony projekt
W kontekście gotowości inwestycyjnej, eksperci szacują, że podpisanie kontraktu na kompleksową budowę reaktorów w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction) może się opóźnić i nastąpi dopiero w 2028 lub 2029 roku, czyli trzy lata później od pierwotnie zakładanego terminu.
Dłuższy termin należy również założyć dla uzyskania zgody Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej w związku z inwestycją. Choć Komisja zobowiązana jest udzielić odpowiedzi w ciągu 18 miesięcy od notyfikacji, przy tak złożonych projektach proces ten zwykle trwa dłużej, podkreślono.
Elektrownia EJ1 ma mieć trzy reaktory zbudowane w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse o łącznej mocy 3,75 GW. We wniosku notyfikacyjnym do Komisji Europejskiej rząd określił koszty inwestycji na kwotę 192 mld zł, z czego około 60 mld zł ma mieć formę bezpośredniego dokapitalizowania spółki PEJ ze środków Skarbu Państwa.
Czytaj też:
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Znaczący postęp"Czytaj też:
Co z elektrownią jądrową? Nowy komunikat ministerstwa