Podczas obrad przedstawiciele rządu – m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński - przedstawili informację na temat sytuacji na granicy z Białorusią oraz podejmowanych działań.
Apel o poważną dyskusję
Tuż przed przedstawicielami rządu głos zabrała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w krótkiej przemowie, zaapelowała o poważną dyskusję.
– Panie i Panowie posłowie. Przed nami bardzo ważne posiedzenie Sejmu. Być może jedno z najważniejszych w tej kadencji – zaczęła marszałek Elżbieta Witek. – Wszyscy wiemy co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej od wiosny, natomiast to co się wydarzyło w dniu wczorajszym, wskazuje na eskalacje działań reżimu białoruskiego – powiedziała marszałek Sejmu.
– Dlatego wczoraj poprosiłam zarówno Konwent Seniorów, jak i Prezydium Sejmu o pozytywną opinię w kwestii zwołania dzisiaj specjalnego posiedzenia Sejmu, poświęconego właśnie temu tematowi, czyli sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Marszałek Witek podkreśliła, że dziś mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją, a oczy wszystkich Polaków są dziś zwrócone na działania rządzących oraz posłów.
– Już tutaj w Sejmie wspieraliśmy państwo polskie, przyjmując decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, czy też o budowie zapory na granicy wschodniej. Dzisiaj mamy jednak do czynienia z bardzo poważną, dużo poważniejszą sytuacją. Dlatego apeluję do wszystkich państwa posłów, o rozważne i odpowiedzialne wypowiedzi z tej trybuny sejmowej, dlatego, że uznałem, że zarówno parlamentarzystom, jak i naszym obywatelom, należy się rzetelna informacja na temat tego co jest na granicy polsko-białoruskiej, podejmowanych działań i ewentualnie tego, co nas może czekać. Ale pamiętajmy proszę państwa o tym, że dziś na nas są skupione oczy nie tylko Polaków. Z pewnością echa dzisiejszego Sejmu, będą słyszane za naszą wschodnią granicą. Dlatego jeszcze raz do państwa apeluję o powagę w dyskusji – poprosiła marszałek Witek.
Wsparcie dla żołnierzy
Marszałek Elżbieta Witek na koniec dodała słowa wsparcia dla polskich funkcjonariuszy i żołnierzy.
– Myślę, że będę wyrazicielką wszystkich nas w tej Izbie zgromadzonych, wyrażając słowa wdzięczności i wsparcia dla wszystkich funkcjonariuszy i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bronią naszej granicy – zakończyła marszałek Sejmu.
Po tych słowa wszyscy zgromadzeni na Sali Plenarnej posłowie, wstali i oklaskami udzielili wsparcia polskim funkcjonariuszom oraz żołnierzom.
Czytaj też:
Premier: Po raz pierwszy od 30 lat integralność naszych granic jest tak atakowanaCzytaj też:
Komorowski: Wszystkie działania na granicy są spóźnione