Agata Kornhauser-Duda przebywa na zachodniej Ukrainie, gdzie wraz z ministrem Adamem Kwiatkowskim spotkała się z przedstawicielami władz Kamieńca Podolskiego. Rozmowy poświęcone są "sytuacji w regionie" – wojnie oraz kwestii uchodźców.
„Rozmawiano także o ewakuacji grup wrażliwych, jak dzieci chore, niepełnosprawne i sieroty. Małżonka Prezydenta zapewniła ponadto, że Polska stara się wspierać wszystkie osoby, które szukały schronienia w naszym kraju” – przekazano w komunikacie.
Przedstawiciele ukraińskich władz lokalnych przekazali Pierwszej Damy podziękowania dla Polski za pomoc udzieloną Ukrainie.
Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców
Pierwsza Dama odwiedziła następnie klasztor Paulinów, gdzie przebywa około 60 uchodźców. Agata Kornhauser-Duda przekazała, że poruszył ją widok kobiet z dziećmi, które "martwią się przede wszystkim o swoich ojców, mężów, synów i braci", którzy walczą w obronie kraju.
Jednocześnie powiedziała, że zastanawiała się, co sama by w takiej sytuacji zrobiła. – W pierwszym odruchu powiedziałam, że zostałabym z mężem. A mój mąż wtedy powiedział, że kobieta nigdy nie zrozumie mężczyzny w tej sytuacji, ponieważ dla mężczyzny najważniejsze jest, żeby jego rodzina była bezpieczna – stwierdziła.
Wsparcie dla uchodźców
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, iż 96 proc. osób, które znalazły schronienie w Polsce od czasu wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, to kobiety i dzieci. – To matki i żony dzielnych mężów, którzy bronią integralności i suwerenności Ukrainy – stwierdził Błażej Poboży.
Wiceminister wraz z wojewodą warmińsko-mazurskim odwiedził ośrodek dla uchodźców w Olsztynie. Tymczasowe schronienie w obiekcie może znaleźć nawet 500 obywateli Ukrainy. – Kilka tygodni temu otwieraliśmy pierwszy tego typu obiekt zbiorowego zakwaterowania. Już wtedy podkreślałem, że warto przyjeżdżać do mniejszych ośrodków, gdzie jest bardzo dobry dostęp do usług społecznych i systemu edukacji – mówił Poboży.
Wypłata świadczeń
Sejm znowelizował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Ustawa zakłada wydłużenie o 60 dni do maksymalnie 120 dni okresu wypłaty świadczeń dla rodzin zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom.
Czytaj też:
Kościół nie pomaga uchodźcom? Oto, jak sprawa naprawdę wyglądaCzytaj też:
Ołena Zełenska: Przez Polskę przebiega "droga życia" dla dzieci z Ukrainy