"Polska jest pierwszym krajem, od czasu lutowej inwazji Rosji, który spotka się z rządem ukraińskim w tej formule" – napisał w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Mueller.
– Przeprowadzimy konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą, pierwsze w naszej historii w tak szerokim formacie. Inicjatywa tego spotkania nadeszła od polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział w TVP Info premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Wojna z Rosją. Ukraińcy uciekają głównie do Polski
Atakując Ukrainę, Władimir Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i doprowadził do ogromnego kryzysu migracyjnego – z Ukrainy uciekło za granicę ponad 6 mln ludzi, z czego najwięcej (3,7 mln) do Polski.
Nasz kraj zapewnia azyl każdej osobie uciekającej przed wojną na Ukrainie, bez względu na obywatelstwo. Rząd podkreśla, że żadna osoba nie zostanie odesłana z powrotem na Ukrainę, może być jednak dodatkowo skontrolowana na granicy, jeśli nie ma dokumentów.
40 zł od państwa na jednego uchodźcę
Uciekającym z Ukrainy pomaga zarówno państwo polskie, jak i zwykli ludzie, którzy organizują zbiórki rzeczowe i finansowe. Polacy zapraszają też uchodźców pod swój dach. W marcu została przyjęta specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadza świadczenie w wysokości 40 zł dziennie na osobę przez cztery miesiące (liczy się dzień przyjazdu uchodźcy do Polski, a nie data jego zamieszkania w domu polskiego gospodarza).
W maju podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że planuje skierować do Rady Najwyższej projekt ustawy o specjalnym statusie dla Polaków na Ukrainie. – Jestem przekonany, że ukraińscy parlamentarzyści szybko i większością głosów przyjmą tę ustawę – oświadczył.
Czytaj też:
Ambasador Ukrainy: Martwię się, bo nie wiem, gdzie leży granica gościnności PolakówCzytaj też:
Zacharowa oskarża Polskę i Ukrainę. "Knują plany jakiejś misji"