O Elektrowni Powiśle i energetykach w Powstaniu czytaj 31 lipca w „Do Rzeczy”, w Zeszycie Historycznym Dumni z Historii.
Powstańcy w ciężkich walkach zdobyli Elektrownię Powiśle już 1 sierpnia, a następnego dnia jej rozległy teren znalazł się całkowicie w ich rękach.
Przez ponad miesiąc zapewniano w ten sposób energię walczącej Warszawie. To dzięki niej mogły działać szpitale polowe, warsztaty produkujące broń, drukarnie. Elektrownia zapewniała też prąd tysiącom warszawiaków, który był odcinany dla dzielnic niemieckich. Energia z Elektrowni Powiśle potrzebna była również radiostacji Błyskawica – za jej pośrednictwem świat dowiadywał się, jak walczy Warszawa.
Polecamy Państwu „DO RZECZY+”
Na naszych stałych Czytelników czekają: wydania tygodnika, miesięcznika, dodatkowe artykuły i nasze programy.
Zapraszamy do wypróbowania w promocji.
